Finans

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi notu ya da kredi puanı, kişilerle bankalar ve finans kuruluşları arasındaki her türlü parasal işlemlere dayanılarak çeşitli incelemeler sonucunda ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir. Bankalar referans olarak bu kredi notunu kullanır. Ücretsiz kredi notu öğrenmek için ise onlarca farklı site ve yöntem bulunuyor.

Nasıl Öğrenilir?

Ücretsiz kredi notu öğrenme konusu kişiler için büyük bir öneme sahiptir. Kredi notunuzu ücret ödemeden öğrenmek istiyorsanız ve eğer kredi kullanma olasılığınız varsa herhangi bir bankaya başvuruda bulunduğunuzda banka sizin adınıza kredi notunuzu hesaplayarak kredi notunu size bildirir. Fakat kredi kullanma gibi bir ihtimaliniz yoksa kredi notunuzu maalesef ücretsiz öğrenemezsiniz. 

Ücretsiz Kredi notu öğrenmenin bir yolu da, bankada çalışan bir arkadaş veya tanıdığınız varsa veya banka memuruna talepte bulunursanız bilgisayar ekranından bakarak, çıktı almadan size kredi notunuzu söyleyebilir. Ancak bu yolu kullanarak kredi notunuzu öğrenmek etik bir davranış olmadığı gibi aynı zamanda bankaların çalışma anlayışına da aykırıdır. Kredi notunuz hesaplanırken bankalarla olan tüm ilişkiniz yani ödeme düzeni, borç durumu, çekilen krediler, kredi kartınızın ödenme durumu ve risk raporu göz önünde bulundurulur.

Findeks ile Kredi Notu Öğrenme

Findeks ile kredi notunuzu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Findeks için, eski adı Kredi Kayıt Bürosu olan ve yeni bir atılımla hizmete giren bir sistem olup; aslında eski sistemin restore edilmiş halidir diyebiliriz. Findeks, finans sektöründe nasıl göründüğünüzü gösteren bir araçtır. Findeks’i kullanarak ekonomik durumunuzu kontrol altında tutabilir, daha iyi yönetebilir ve bankalardaki kredi borç ve limitleri ile kredi notunuzu takip edebilirsiniz. Findeks ilk kurulduğu zamanlarda ücretsiz kredi notu olarak hesaplayarak size bildiriyordu. Ancak son düzenlemelerden sonra kredi notu hesaplama işini ücretli hale çevirmiştir. 

Findeks ile kredi notu öğrenme bedeli ortalama 5 TL’dir. Diğer bir kredi notu öğrenme yolu da, cep telefon operatörlerinin kısa mesaj yoludur. Kısa mesaj ile kredi notu öğrenmenin bedeli ise 9 TL’dir. Kredi notunu öğrenme yöntemlerinden biri de bankalardır. Bunun için bankaya durumu anlatan bir dilekçe yazılması gerekmektedir. Bankalar bu işlem için 10 TL ile 15 TL arasında ücret talep etmektedir. Başka bir yol da yine bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık sistemleridir. Bu şekilde kredi notu öğrenmenin bedeli de 8 TL ile 12 TL arasında değişmektedir. Ücretsiz KKB Sorgulama

Bir kere de olsa ücretsiz kredi notu öğrenip, çıkan sonuca göre hareket etmeniz ve eğer notunuz düşükse yükseltme yollarını aramanız, yüksek olsa bile kredi notunuzun düşmemesi için gerekli tedbirleri almanız yararınıza olacaktır. Öncelikle bilmeniz gerekir ki, kredi notunuz kolaylıkla yükselmez. Kredi notunuzu yükseltmek için ilk yapılacak iş borçlarınızı ödemek olacaktır. Bu borçlar arasına, son yapılan düzenleme ile birlikte fatura ödemeleri de dahil edilmiştir. Ayrıca kredi kartınızın her ay asgari tutarını değil de tüm borcunu kapatmalı ve bunu her ay yapmalısınız. Kredi kartı borcunuzu son ödeme gününden önce kapatmak Findeks kredi notunuzun yükselmesine oldukça yardımcı olacaktır. 

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz KKB Sorgulama başlıklı makalemizde Cep Telefonu İle Sorgulama kkb, kkb sorgulama ve kkb sorgulama ücretsiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün