Eğitim Finans İş

Sigorta Eksperi Nedir? Nasıl Olunur?

Sigorta Eksperi Nedir? Nasıl Olunur?

Kişilerin karşılaşabilecekleri yangın, hırsızlık, hastalık, deprem, kaza gibi her türlü riske karşılık uğrayabilecekleri zararlardan korunabilmek adına, belli bir prim ödeyerek, riskleri devrettiği bir anlaşmadır. Sigorta sisteminin en basit anlatımı, sigortalı olan kişilerin risklerinin bir havuz içinde toplanması ve olası risklerin oluşumu durumunda ise, bu havuzdan zarara uğrayan kişilerin zararlarının karşılanmasıdır. Sigorta şirketi, söz konusu riskin oluşması durumunda, sigortalının ödediği prime karşılık, zararını karşılayan kurumdur. Sigorta ettiren, ilgili risk bedelini, yani sigorta primini, sigorta şirketine ödeyen kişi, sigortalı ise, riskin oluşması durumunda, sigorta şirketinden tarafına tazminat ödenen kişidir.

Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Sigorta, karşılaşılabilecek birçok riske karşı yapılabilir. Hayat sigortası, kaza sigortası, özel sağlık sigortası, deprem sigortası, zorunlu trafik sigortası, KASKO, yangın sigortası, nakliyat sigortası, hırsızlık sigortası gibi birçok sigorta çeşidi bulunmaktadır.

Sigorta Eksperi Kimdir?

Sigorta yapılan konu ile ilgili olası risklerin meydana gelmesi durumunda, oluşan zararın tespitini, hasarın büyüklüğünü ve riskin ortaya çıkmasının altında yatan nedenleri araştıran uzman kişilere, sigorta eksperi denir. Sigorta eksperinin uzmanlaştığı sigorta branşı farklıdır ve her sigorta eksperi, uzmanlaştığı sigorta alanında görev yapar. Sigorta eksperlerinin, tarafsız ve bağımsız kişiliğe sahip olmaları, işlerini gereği gibi yapabilmeleri adına büyük önem taşımaktadır. Sigorta eksperleri, birebir inceleme yapar, değer tespiti ve ön ekspertiz raporu düzenler.

Sigorta Eksperi Olmanın Şartları Nelerdir?

Medeni hakları kullanma ehliyeti olan kişiler, Türkiye’de ikamet eden kişiler, iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş kişiler ve kara araçları branşlarında uzmanlaşmak için, en az iki yıllık, diğer sigorta alanlarında uzmanlaşmak için ise, en az dört yıllık yüksek öğretim mezunu olanlar, Hazine Müsteşarlığı tarafından ihtiyaç halinde açılan sigorta eksper kurslarına katılabilirler.

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

Gereken şartları sağlayan kişiler, Hazine Müsteşarlığı tarafından gerek görüldüğünde açılan ve 3 ay süren sigorta eksper kurslarına katılırlar. Sigorta eksper adayları, aldıkları 3 aylık eğitimde ve sınavda başarılı oldukları takdirde, TOBB icra komitesine staj yapmak için başvuru hakkı kazanırlar. Sigorta eksper adaylarının, TOBB icra komitesine staj için, 3 yıl içinde başvurmaları gereklidir. Staj için başvuru yapan eksper adaylarına, 3 ay içinde, stajla ilgili bilgi verilir.

Başvurulan sigorta branşıyla aynı branşta olan eksperlik ruhsatına sahip, fiilen en az 5 yıl eksperlik yapmış olan ve TOBB icra komitesine stajyer eksper için başvuru yapan eksperlerin yanında, 6 aylık staj dönemini tamamlayan kişiler, eksperlik ruhsatını almaya hak kazanırlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.