Finans

Bankalardan Vadesi Gelmemiş Çek Bozdurulur Mu?

Çek vadesi geldiğinde ödenmek üzere belirtilmiş ileri vadeli bir alacaktır. Kişi banka hesabına çekte yazan günde para havalesi gerçekleştireceğini veya banka hesabında çekte yazan tarihte para bulunduracağını garanti etmektedir. Peki bankalardan vadesi gelmemiş çek bozdurulur mu?

Bankalardan Vadesi Gelmemiş Çek Bozdurulur Mu?

Kişiler ellerindeki çekle bankaya başvurduklarında hesap tarihi gelmişse bankadan paralarını alabilirler. Ancak hesap günü gelmesine rağmen borçlunun banka hesabında belirtilen tutar yoksa borçlu banka tarafından kara listeye alınır. Kara listeye alınan kişiler bankalardan çek defteri almakta zorlukla karşılaşır. Bu durum kişinin ticari siciline de olumsuz olarak yanısayacağı için karşılığı bulunmayan çekler hem borçlu yönünden hem de alacaklı yönünden olumsuz sonuçlar doğurur.

Karşılığı bulunmayan çeki bozdurmak

 

Vadesi Gelmemiş Çek Bozdurulur Mu?

Çeklerin vadesi gelmeden alınması mümkün değildir. Kişinin banka hesabına yapacağı ödemeyi vade tarihinde belirtmiş olduğu için banka ödeme yapmak için vade tarihini bekler. Ancak kimi durumlarda kişiler acil nakit sıkıntısı yaşayabilir. Bu durumda belirli bir komisyon ücreti ödeyerek çeki kırdırabilirler. Vadesi henüz gelmemiş çeki acil nakit sıkıntısı dolayısıyla bozdurmak için çeki elinde tutanın yapması gereken işlemler bulunur. Eğer bu işlemlere dikkat edilmezse çek kırdırılırken çok yüksek komisyon bedelleri ödenmek zorunda kalınır. Vadesi gelmemiş çeki bozdurmak için belirli yöntemler bulunur. Bu yöntemler arasında bankalarında olmasına rağmen bireysel müşteriler bankalardan çek kırdıramazlar. Ancak ticari iş yapan banka müşterileri vadesi gelmemiş çeki kırdırabilir.

Çek Kırdırma Yöntemleri

Çek çeşitli finansal kuruluşlar aracılığıyla kırdırılabilir. Finansan kuruluşlar va bankalar dışında çek kıran kurumlarda bulunur. Faktöring şirketler olarak bilinen bu kuruluşlar hem bireysel hem de ticari iş yapan kişilerin vadesi gelmemiş çeklerini bozdururlar. Bu işlem belirli bir komisyon ödenerek yapılmaktadır. Alınan komisyon oranı çekin üzerinde yazan miktar ve vade tarihine göre değişiklik göstermektedir. Çekin üzerinde yazan alınacak tutar ve vade tarihi arttıkça çek bozdurma işleminden alınan komisyon oranı da artmaktadır. Komisyon ödenmeden çek kırdırma işlemi tanıdık esnaf ve ticari iş yapan kişiler aracılığıyla da yapılabilir. Kuyumcu ve galericiler de az bir komisyon karşılığında çek kırabilir. Faktöring şirketler çek kırma işleminden vergiye tabi olurlarken kuyumcu ve galericiler vergiye tabi olmazlar.

Bir önceki yazımız olan Upcoin Nedir? başlıklı makalemizde Crypto Coin, Cryptopia ve Kripto Para hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün