Mobil

Android Telefonlara Format Atma Yolları

Android akıllı telefonlarda meydana gelen işletim sistemine tam olarak uyum göstermeyen uygulamalar veya telefona bulaşmış virüsler android telefonların yavaşlama sebepleri arasında yer almaktadır. Bu tarz sorunların üstesinden gelmenin en etkili yolu format atmaktır. Android telefonlara format atma işlemi sonrasında telefonunuza önceden kurmuş olduğunuz bütün uygulamalar silenecek ve işletim sistemi tarafından arka planda çalıştırılması zorunlu olan uygulamalar sıfırlanmış bir şekilde tekrardan başlayacaktır.

Android Telefonlara Format Atma Yolları

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara format atmanın çeşitli yolları vardır. Kullandığınız akıllı telefonun bilgisayar yazılımını indirerek format atabilirsiniz. Ancak bilgisayar üzerinden telefonunuza format atmak biraz karışık olabilir. Bunun yerine android telefonlara programsız format atmak daha basit ve hızlı bir işlem olacaktır.

Programsız Android Format Atma

  • Porgramsız olarak android telefonlara format atmanın ilk yolu telefonu fabrika ayarlarına (bazı telefonlarda varsayılan ayarlar olarak geçer) geri döndürmektir. Telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürerek format atmak için ayarlar kısmına girin. Ayarlar menüsü içerisinden hesaplar sekmesine tıklayın. Hesaplar sekmesinde yedekle ve sıfırla seçeneğini işaretleyerek önemli verilerinizin korunmasını sağlayabilir ya da telefon içerisindeki bütün her şeyi sıfırlamak için fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini seçebilirsiniz. Telefonu formatlamak biraz zaman alabilir aynı şekilde formattan sonra arka planda çalıştırılması gereken uygulamalar sıfırdan kurulacağı için telefonun tekrardan açılması da uzun sürecektir.
  • Bir başka android programsız format atma yöntemi ise arama bölümüne *2767*3855# yazarak arama tuşuna basmaktır. Bu işlemden sonra telefonunuz otomatik olarak format işlemine geçecektir. Bazı android akıllı telefonlarda kodu yazdıktan sonra hemen formata geçebiliyor. Bundan dolayı bu yöntemi kullanmadan önce telefonun içinde saklamak istediğin verileri, fotoğrafları ve videoları yedeklemeyi unutmayın.

Samsung Android Telefonlara Format Atma

  • En kolay yoldan android telefonlara format atma işlemi için önce telefonunuzu kapatın. Daha sonrasında kilit açma tuşu ve ses açma-kapatma tuşlarına aynı anda basılı tutun. Samsung akıllı telefonlarda format atmak için orta tuşa basılı tutarak açma-kapama tuşuna basarak yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda wipe data içerisine girin ve ardından factory reset seçeneğini seçin. Reboot now tuşuna basarak telefonu yeniden başlatın. Telefon yeniden başladığı zaman bütün veriler sıfırlanarak format işlemi tamamlanmış olacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.