Sağlık

Algı Yanılması Nedir? Nasıl Oluşur?

Algı yanılması, genellikle gözlerde meydana gelmek üzere zaman zaman farklı duyu organlarının insanları yanıltmasıyla oluşan bir durumdur.

İlgili Başlıklar

Algı Yanılması Nedir?

Duyu organlarının beyine ilettiği sinyallerin bazı zamanlarda gecikmesi sebebiyle oluşan anlık karmaşalara algı yanılması denir. Algı yanılması durumu çoğunlukla gözlerde meydana gelir. Bazen bir karartı, bazen bilinç altından ortaya çıkan bir varlık bazen ise herhangi bir cisim olabilir. Ayrıca bazen halk arasında gaipten ses duyma dediğimiz durum da algı yanılması örnekleri arasındandır.

Ayrıca duyu organlarının beyne ilettiği her sinyal, zihinde tekrar yorumlanır. Algı yanılgısı durumu ise bu yorumlamanın yanlış yapılmasıdır diyebiliriz. Kendi içinde iki farklı alana yayılan yanılgılı algı çeşitleri ise şöyledir;

  • Halüsinasyon Algı
  • Optik İllüzyon Algı
Not: Algı çeşitlerini eğer gerçek anlamıyla kategorize edersek aklınızı karıştıracak derecede çeşitlilik olacağı için  önemli ve bilinen 2 genel kategoriye ayırdık.

Halüsinasyon Algı Nedir?

Halk arasında sık bilinen adı ile canlı düş diyebileceğimiz halüsinasyon algı psikolojik bir rahatsızlıktır. Özellikle bilinçaltı yoğunluğu ve stresi fazla olan kişilerde görülür. Bu rahatsızlıkta insanlar gerçek olmayan, algı yanılması sebebiyle oluşan görüntüleri gerçek zannederler. Halüsinasyon ve gerçeklik kavramı arasında kafaları karışan bu bireyler zamanla psikiyatri tedavisi görme ihtiyacı duyarlar. Ancak bu durum ilk başladığı sıralarda kendilerinin hasta olduğunu reddeder ve inanmak istemezler.

Halüsinasyon algı bozukluğu olan kişilerin psikolojik tedavi görmeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler hem kendilerine hem de dış dünyadan başka bireylere veya cisimlere zarar verme eğilimindedirler.

Optik İllüzyon Algı Nedir?

İnternet üzerinde sıklıkla karşılaştığımız göz yanılgısına sebep olan resimler aslında optik illüzyon algının temel ve teknik açıklamasıdır. Günümüzde fotoğrafçılıkta profesyonel bir teknik haline gelen optik illüzyon benzer bir çok dalda da kullanılmaktadır. Özellikle odaklama ile birleştirildiğinde insanların beynine giden sinyalleri karıştırır ve algı yanılması oluşmasına sebebiyet verir.

Bu durum, halüsinasyon algı gibi bir rahatsızlık değildir. Aksine sanat olarak nitelendirilebilir. Bir çok sosyal medya ortamında viral reklamlarda dahi kullanılan bu teknik, bir çok insanın hoşuna gitmekte ve ilgisini çekmektedir.

Özetlemek gerekirse; Algı yanılmasının eğlenceli bir çeşidi olan optik illüzyon algı tamamen zararsızdır. Eğer doğru kullanılırsa eğlence, bilgi, kültür gibi alanlarda insanlığa fayda sağlayabilir. Fakat psikolojik bir rahatsızlığın başlangıç belirtisi olan halüsinasyon algı ise zararlı bir durumdur ve klinik tedavi gerektirebilir.

Algı Yanılması Örnekleri

Algı Yanılması Örneği -1
Algı yanılması örneklerinden bir tanesi. Filin kaç ayağı vardır?

Algı yanılması örnekleri olarak gösterebileceğimiz ilk resme dikkatlice göz atalım. Optik illüzyon sanatının kullanıldığı bu örneğe baktığınız zaman normalde 4 ayağı olan bir filin çok daha fazla ayağı olduğunu düşüneceksiniz. Fakat daha dikkatli baktığınızda ise resimde uygulanan sanatı daha iyi anlayacaksınız.

Algı Yanılması Örneği -2
Algı yanılması ve optik illüzyon sanatının en üst örneklerinden bir tanesi.

Bu örnekte ise ilk gördüğünüz ne olacak? Yaşlı bir çift mi? Yoksa yanındaki kişiye enstrüman çalan bıyıklı bir adam mı?

Sosyal medya üzerinde sürekli karşılaştığınız bu tarz resimler bu konunun teknik açıklamasıdır diyebiliriz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir