Sağlık

Türk Bilim Adamı Uğur Türkan ’ın Büyük Başarısı

Türk bilim insanı Yrd.Doç.Dr. Uğur Türkan, ölümcül sonuçlara yol açabilecek enfeksiyon riskini ortadan kaldıran bir buluşa imza attı.

Dr. Uğur Türkan, vücuda yerleştirilen ve ölüme kadar gidebilen enfeksiyonların riskini taşıyan implantları, antibiyotik ile kaplayarak enfeksiyon riskini ortadan kaldırmış oldu. Ayrıca bu buluşu ile fazla antibiyotik alınmasına da engel olmuş oldu. Laboratuvarda yapılan testlerin ve hayvanlar üzerinde yapılan denemelerin ardından metal protezler, insan hastaların üzerinde deneme aşamasına geldi.

Buluşun sayesinde implantlar vücuda yerleştirildiğinde antibiyotik salınımına başlayacak ve enfeksiyon riskini sıfıra indirecek. Oluşan enfeksiyonların ölüme kadar gidebildiğinden bahseden Dr. Türkan, bu antibiyotik salınımı sayesinde hastaya ek olarak antibiyotik verilmesine de gerek kalmayacağını söylüyor. Her implatın yaklaşık %2 gibi bir enfeksiyon yapma riski olduğunu söyleyen Dr. Türkan;

“Bu enfeksiyon gelişirse tekrar revizyon ameliyatına kadar gidebilmekte. Enfeksiyonun gerçekleşme durumunda da yüzde 3’e kadar ölümle sonuçlanabilecek olaylar gelişiyor. Enfeksiyonun önüne geçmek için hastaya implant takıldığı zaman hastaya ciddi bir antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Aldığımız antibiyotik sadece implantın etkilediği bölgeleri değil karaciğerimizi, böbreğimizi de etkiliyor. Projemizin genel fikri, antibiyotiği sadece implanta yüklemek. İmplanta yüklenen antibiyotikle, vücudun sadece lokal olarak antibiyotik almasını sağlamış olacağız. Bizim implantımız vücut içine yerleştirildiğinde antibiyotik salınmaya başlayacak ve herhangi bir bakteri geldiğinde orada antibiyotikle karşılaştığı için enfeksiyona neden olmayacaktır.”

Dr. Uğur Türkan
Dr. Uğur Türkan

Başarıları ile Avrupa’da da adını duyuran Dr. Türkan’a başarılarının devamını diliyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.