Sağlık

Karın Bölgesinde Yanma Belirtileri Nelerdir ?

Karın bölgesinde yanma hissi oldukça fazla ciddiye alınması gereken bir sorundur. Genellikle karın bölgesinde şişkinlik olduğu zamanlar yanma hissiyatı ortaya çıkar ve bu hissiyat ileri derecede rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Spor yapıldığında veya kilo vermek adına yapılan diyetlerden sonra karında yanma hissedildiğinde bu durumun ciddiye alınması gerekir. Alt karın bölgesinde veya karın bölgesinde yanma hissi varsa en kısa sürede uzman bir doktora gözükmenizde fayda var. Stresli bir günlük yaşam bu yanmalara sebebiyet verir ve insanları huzursuzluğa sürükler. Bu durum nadirde olsa psikolojik olarak ortaya çıkabilmektedir. Karın bölgesinde yanma hissini yaratan bir diğer etken ise bağırsak iltihabıdır. Ufak karıncalanmalar ile başlayan sorun ileride daha büyük sorunlara neden olabileceği için bu duruma fazlasıyla dikkat edilmesi gerekmektedir. Bir çok sebepten dolayı karın bölgesinde yanmalar olabilir ancak bunlar içerisinde en önemlisi bağırsak iltihabıdır.

Dikkat ! Karın bölgesinde yanma genellikle bağırsaklarda sorun olduğu zaman gerçekleşir.

Karın Bölgesinde Yanma Belirtileri Nelerdir ?

Belirli zamanlarda kabız ve belirli zamanlarda ishal oluyorsanız bağırsaklarınızda bir sorun var demektir. Bu durum karın tarafında yanma hissiyatına neden olur. Bu tarz şikayetlerin daha büyük sorunlar teşkil etmemesi için erkenden önlem almak çok önemlidir. Bağırsak sorunlarının neden olduğu başka sorunlarda vardır. Bunlara karın bölgesinde şişkinlik ve oluşan dolgunlukları örnek verebiliriz. Karın bölgesinde yanma ile başlayan şikayetlerin tedavisinde geç kalınırsa daha büyük sorunların başlamasına sebebiyet verir. Bazı zamanlar yemeği fazla kaçırdığınızda karın ağrısı oluşur ve bu ağrılar yerini yanmalara bırakabilir. Çok fazla yemek yediğiniz zaman yürüyüşler yapmanız sizi rahatlatacaktır.
[geo_ad]

Karın Bölgesindeki Yanmaların Çözüm Yolları

Karanlıktan veya dalgın olduğumuz zamanlarda karşımıza çıkan hayvanlardan korkarız bunlar ani panik atakları tetikler. Panik ataklar karın bölgesi ve alt karında oluşan yanmaları tetikleyen başka bir etkendir. Karın bölgesinde oluşan yanmaları çözümü genellikle düzenli ve dengeli beslenmedir. Düzenli ve dengeli beslenmenin yanı sıra yemeklerden sonra yapılan yürüşler de bir çözüm niteliğinde olabilir.
Karın bölgesindeki yanma hissini önlemenin en önemli yolu da düzenli bir uykudur. Doğru saatlerde yapacağınız uyku bu hissi ortadan kaldırmaya yetebilir. Uyku düzeniniz yoksa, uyumadan önce yiyeceğiniz yemekler veya içeceğiniz içecekler kalktığınız zaman bu hissiyata sebebiyet verebilir. Özellikle mide suyu ve asit dengeniz bozulur. Karında yanma hissini engellemenin bir çok yolu olacağı gibi yine de uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.