Sağlık

Dolaşım Sisteminin Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılır?

İnsan vücudu denilen harika yapının çalışma düzeneklerinden birisi de dolaşım sistemidir. Oksijenin ve besin maddelerinin hücrelere kadar ulaşmasını ve atık olan maddelerin hücrelerden uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sistem aslında birebir kalp damar sistemidir. Dolaşım sisteminin sağlığını korumak için neler yapılır gibi bir soru aynı zamanda kalp ve damar sağlığını korumanın tedbirleridir.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Hemen herkesin geçirebileceği kalp krizi, damar tıkanıklığı, yüksek veya düşük kan basıncı, kalp çarpıntısı, ritm bozukluğu, üzerinde çok konuşulan kolestrol, damar iltihapları, kalp romatizması, damar sertliği, varis, kalp büyümesi gibi hastalıklar dolaşım sistemi hastalıklarıdır. Kan dolaşımı hayati sıvımız olan kanın vücutta dolaşmasını sağlayan düzenektir ve çok çok önemli olduğunu söylemeye gerek yoktur. Kalp, küçüklü büyüklü kan damarları ve kan bu sistemin organları ve diğer yapılarıdır.

Dolaşım Sistemini Korumak

Dolaşım Sistemini Korumak

Pek çok kişinin aynı cevaba ulaşmasını bekliyoruz; dolaşım sisteminin sağlığı birebir beslenme ile ilgilidir. Sağlıklı beslenme günümüzde önemi gittikçe kabul edilen bir kavram. Kızartmalardan, fast food türü yağlı yiyeceklerden uzak durun sözü boşuna sürekli olarak söylenmiyor. Sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme alışkanlığı kalp damarlarınızı tıkamaz. Aynı zamanda dengeli beslenme de konuya dahildir. Her besin türünden gerektiği kadar tüketmek sağlık için şarttır. Obezite bugün Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından dünyada ölüm oranını artıran üç hastalıktan biri olarak kabul ediliyor. Kanser ve kalp hastalıkları diğer iki neden ve aslında kalp hastalıkları da çoğunlukla obeziteden kaynaklandığından ölüme en çok neden olan hastalıklar hakkında iki neden sıralanıyor diyebiliriz. Obezite ile mücadele ise hem doğal beslenmeye hem de hareketli yaşam tarzına geçmeye yani spor yapmaya dayanır. Sonuçta bu cümle dolaşım sisteminin sağlığını korumak hem doğal beslenmeye hem de hareketli yaşam tarzına geçmeye yani spor yapmaya dayanır şeklinde de kurulabilir. Bu arada kendinizi iyi hissediyor olsanız bile altı ayda bir doktor kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyin. Özellikle kalp sağlığınız için bu muhakkak yapılmalıdır. Böylece pek çok şeyi işin başında önleyebilirsiniz.

Düşmanımız Sigara

Dolaşım Sistemini Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Dolaşım sistemini korumak için yapılması gerekenler nelerdir sorusunun yanıtları arasında temiz havada yaşamak, sigara ve alkolden uzak durmak, bilinçsizce yaratılan aşırı yorgunluklarla vücudu hırpalamamak gibi önlemler de sayılıyor. Bunların arasında sigaranın başlı başına bir sorun yarattığını herkes kabul ediyor. İçilen her sigara dolaşım sistemi üzerine dökülmüş bir zehirdir. Önlemlerin içine stresten uzak durmayı da kesinlikle dahil ediyoruz. Stres her konuda olduğu gibi kalp sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler yapar. Bugün tıbbın takotsubo kardiyomiyopati olarak tanımladığı kırık kalp sendromunun duygusallıkla hiçbir alakası yoktur. Kadınlarda çok sık görülen bu rahatsızlık kalp kası hastalığıdır ve yaşanan günlük streslerin sonucudur. Aynı zamanda damar sertleşmesinin en önemli tetikleyicileri arasında stres başta gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Aşırı Terleme Nedenleri Nelerdir ve Tedavisi Nedir? başlıklı makalemizde Aşır Terlemeye Bitkisel Çözümler, Aşırı Terleme Nedenleri ve Aşırı Terleme Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün