Finans

Düşük Kredi Notuyla Nasıl Kredi Çekilir?

Kredi notu düşük olan bireylerin bankalardan kredi çekmesi için belirli şartlar vardır. Düşük kredi notuyla nasıl kredi çekilir? sorusunun yanıtını vermeden önce düşük kredi notunu tanımını yapmak gerekir.

Düşük Kredi Notuyla Nasıl Kredi Çekilir?

Yukarıdaki tabloda yer alan En riskli olarak belirlenmiş grupta bulunan bireylerin kredi çekebilmesinin tek yolu kredi notlarını yükseltmektir. Bunun haricinde ne şartta olursa olsun kredi çekmeleri oldukça zordur. Çünkü bu kişilerin iki ay ve üzeri kredi ödemeleri gecikmesi veya çektikleri krediler idari takip altına alınmış olabilir.

Düşük Kredi Notuyla Nasıl Kredi Çekilir?

Düşük kredi notuyla kredi çekmek için belirtilen yöntemler kredi notu az ve orta riskli grupta yer alan bireyler için geçerli olup teminat, kefil göstererek veya yüksek gelire sahiplerse eğer düşük miktarda kredi kullanarak kredi başvurularını kolayca onaylatabilirler.

Teminat Gösterme Yoluyla Kredi Çekmek

  • Bireylerin kredi çekmesi için gösterecekleri teminatlar, kredinin ödenmeme riskini azaltmakta ve kredinin ödenmediği zamanlardan çekilen kredi miktarının geri alınmasını kolaylaştıracağı için başvurunun onay alma ihtimalini kuvvetlendirecektir. Ancak çekilen kredi için teminat olarak gösterilen taşınmaz veya taşınırın krediye uygun olması gerekmektedir. Taşınmazların krediye uygunluğunun tespiti için bankalar tarafından eksper gönderilmektedir. Uzmanlar tarafından verilecek rapora göre bankalar teminatı kabul edip etmeyeceklerine karar verirler.

Kefil Göstererek Kredi Çekmek

  • Düşük kredi notuyla kredi çekmek için uygulanabilecek bir diğer yöntem kefil göstermektir. Kredi çekmek için başvurmuş kişilere kefil olanlar, kredinin geri ödenmediği durumlarda ödemeyi üstlenen kişiler olduğundan dolayı çekilen kredinin geri ödenme riski azalmaktadır. Çekilen krediye kefil gösterilenlerin de krediye uygunluk şartlarına sahip olması gerekmektedir.

Krediye Kefil Olacaklarda Aranan Kriterler

  • Kredi notunun yeterli olması,
  • Kefil olacak kişi evli ise eşinin yazılı olarak izni olması,
  • Kredi tutarına göre yeterli geliri ve SGK kaydının mevcut olması gerekir.

Yüksek Gelirle Düşük Miktarlı Kredi Kullanılması

  • Yüksek geliri olan bireylerin kullanacakları kredi miktarlarının düşük olması, gelir gider dengesinde gelirden yana olacağı için bankalardan kredi çekme başvurusunun onaylanma ihtimali artacaktır. Bu yöntemde kayıtlı gelirleri ve gerek görüldüğü durumlarda hane halkı gelirinin de beyan edilmesi gereklidir. Bankalar küçük miktarlı krediler için bir çok kampanya düzenlemektedir. Bu kampanyalara katılmanız kredi başvurunuz kolayca onay alabilir.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Kredi notu düşük olanların kredi çekebileceği bankalar; CEPTETEB, Enpara, ING Bank E-Kredi. Bu bankalar evrak ve kefil talep etmemekle birlikte işlemlerin tamamen online olarak yapılmasından dolayı diğer bankalara kıyasla daha çabuk kredi kullandırabiliyorlar.

Bir önceki yazımız olan Bankalardan Vadesi Gelmemiş Çek Bozdurulur Mu? başlıklı makalemizde Çek Kırdırma Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün