Sağlık

Bilgisayar Bağımlılığı Nedir? Zararları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzün en yaygın sorunu bilgisayar bağımlılığı, sağlığımızı tehdit etmekte.

Bağımlılık dediğimizde aklımıza sadece sigara, alkol ve ya madde bağımlılığı gelmemelidir. Gelişen teknolojimiz ve internete ulaşma hızımızın artması, bazı sorunları da beraberinde getirmekte. Biz fark etmesek de bilgisayarın başında saatler geçirebiliyoruz. Hatta bununla yetinmeyip, boş kalan zamanımızda da telefonla ilgileniyoruz. Genel olarak internet bağımlılığı da diyebileceğimiz bu durum, neredeyse bütün vücudumuza zarar vermekte. Psikologların genel tanısı da son zamanlarda bilgisayar bağımlılığı için gelen hasta sayısının gün geçtikçe arttığı yönde.

Bilgisayar bağımlılığının yaratabileceği sorunları listelememiz gerekirse;

Uyku Düzensizlikleri

Bilgisayar başında geç saatlere kadar vakit geçirmek uyku düzensizliğine sebep olmakta. Uyku düzensizliği de beraberinde sosyal ilişkilerin zayıflaması ve performansa düşüş yaşatmakta.

Fiziksel Problemler

Özellikle bel bölgesinde oluşan sorunlar olmak üzere çeşitli fıtıklar ve tutulmalar gibi bir çok fiziksel soruna davet çıkarmakta.

Göz Yorgunluğu

Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak gözlerde yorgunluk ve ağrıya sebep olabilmekte. Uzmanların görüşüne göre de uzun süre bilgisayar ekranına bakmak gözün erken yaşlanmasına sebep olmakta.

Radyoaktif Etkiler

Bilgisayardan yayılan radyoaktif dalgalara uzun süre maruz kalan bireylerde kanser oluşma riski de artmakta.

Bilgisayar Bağımlılığı
Bilgisayar Bağımlılığı

Kısaca özetlemeye çalışırsak, bilgisayar başında fazla vakit geçirmek, sağlığımız için büyük bir zarar teşkil etmekte. Kendimize belirli saatler belirlemek ve gözümüzü yormamak uzmanların önemli tavsiyeleri olarak görülebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.