Sağlık

Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Üşütme gibi kışı ve soğuk havaları çağrıştıran bir kavramı mide ile bağdaştırmak kolay değil. Ama midelerimiz de üşüyebilir hatta mide üşütmesi nedir diye sorulan bir soruya midenin grip olmasıdır diye verilen cevaplar vardır. Tıpta gastroenterit ismiyle sınıflanan bu hastalığa tıpkı gripte olduğu gibi bakteriler ve virüsler de neden olabiliyor, daha doğrusu işi büyütüyorlar. Norovirüs ve rota en yaygın tür olarak ortaya çıkıyor. Bu virüsler ayrıca bulaşıcıdırlar ve insan bir kere yakalandı mı atlatamayıp hayatı boyunca bu hastalığı tekrar ve tekrar yaşayabilir. O zaman hem mide üşütmesi belirtileri hem de mide üşütmesinin nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır.

Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Mide Üşütmesi Belirtileri

Hastalığın en yaygın belirtisi mide yanmasıdır. Yani mide asidiniz yemek borusuna doğru kaçak yapmaktadır, ağzınıza acı sular gelir. Virüsler de işe katılınca yanma hissi daha da çoğalır. Dereceleri kişiye göre değişmekle birlikte karın ağrısı, kramplar, ender olarak görülen kusma isteği, iştahsızlık, mideden gelen çürük yumurtaya benzer kokular mide üşütmesinin belirtileri arasındadır. Hastalık sürecinde bağırsaklar da bozulabilir ve ishal olma durumları yaşanabilir. Vücudun fazla su kaybetmesi karşılaşılacak tehlikeler arasındadır. Lütfen ishal gibi durumlarda bol su içiniz. Geğirme, kuvvetli üşütmelerde yeşil dışkı, halsizlik ve baş ağrısı da bu listeye eklenebilir.

Mide Üşütmesinin Nedenleri Nelerdir?

Yazın soğuk içecek ve yiyecekler hepimizin hoşuna gider ama bu çeşit gıdalar mide üşütmesinin temel nedenleri arasındadır. Alışık olduğu ısıdan farklı bir yiyeceğin midemize gelmesi onu şoka sokabilir. Aynı zamanda bayatlamış veya kullanım tarihi geçmiş yiyecekler de bakteri üreteceği için mideye zararlıdır. Böyle durumlarda önce mide sonra bağırsaklar bozulur. Ayrıca vücut direnciniz düştüğü zamanlar da risklidir, mideniz bütün olumsuz etkilere açık hale gelir. Hijyen eksikliği bile nedenler arasındadır. Yemeğe oturmadan önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyiniz.

Mide Üşütmelerinde Tedavi Yöntemleri

Ilık bitki çayları, gerçek maden sodası ve bol su içmek faydalıdır. Mide üşütmelerinde bolca dinlenmeye bakın. Bu süreçte kızartmalardan, sütten, baharatlardan ve özellikle işlenmiş hazır gıdalardan kesinlikle uzak durun. Kızarmış ekmek, kraker, elma, muz ve az yağlı pirinç çorbası mide üşütmelerinde tüketilecek ideal gıdalardır. Hemen aklımıza gelen ve büyüklerimizin yıllarca yaptığı nane limon çayı mideyi rahatlatmak açısından çok yararlıdır.

İlaç kullanmayı doktora sormadan yapmayınız. Çünkü bakterilerin neden olduğu bir hastalığa karşı hangi antibiyotiğin iyi geleceğini ancak doktorunuz bilebilir, ayrıca soğuk yiyecekler sonucu yaşanan mide üşütmelerine karşı üretilmiş bir ilaç yoktur. İçinde yararlı bakterileri taşıyan yoğurt da mide üşütmelerine karşı hemen önerilen besinler arasındadır. Hem tadını hem etkisini artırmak için içine muz ekleyebilirsiniz. Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve biraz bal katıp içmek de eskiden beri bilinen çareler içindedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.