Eğitim Finans Yaşam

Türkiye’nin Ekonomik Faaliyetleri Kısaca

Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Dünyaca ünlü Soft Power dergisinin verilerine göre Türkiye gelişim ve ekonomik büyüme yönüyle 20. Sırada yerini almıştır. Ülkemizdeki ekonomik faaliyetler halkın geçimini sağlamak amacı esas olmak üzere, tüketim dışında ihracat üzerine yoğunlaşmaktadır. Devletin ekonomik faaliyetlerinin artması tarım, sanayi, turizm ve doğal kaynaklar yönünden ülkemizi olumlu açıdan etkilemektedir. 

Ülkemiz dünya devletlerinin dikkatini çeken jeopolitik konuma ve özelliklere sahip olan önemli ülkelerdendir. Kısacası yaptığı atılımlar ve eğitimli kişi sayısının artışı Türkiye’nin Dünya pazarında rekabet etme gücünü artıran ve dünya devleri ile yarışına katkıda bulunan etmenlerdendir.

Türkiye’nin Turizm sektöründeki faaliyetleri nelerdir?

Türkiye turizm sektöründe dünya çapına ilgi gören ülke haline gelmiştir. Her yıl özellikle yaz aylarında sağlık ve turizm sektöründen faydalanmak isteyen kişilerin tercih ettiği ülkeler arasındadır.

Türkiye’nin Sanayi Sektöründeki Faaliyetleri Nelerdir?

Cumhuriyetin ilanı ile gelişen sanayi kollarına her geçen gün yenisini eklemektedir. Ülkemiz Un, şeker, pamuk, kömür, demir, akaryakıt alnında öncü adımlara sahiptir. 2016 yılı verilerine göre yerli beyaz eşya, yerli otomobil ve son olarak uçak üretimi gerçekleşmektedir.

Türkiye’nin Tarım Sektöründeki Faaliyetleri Nelerdir?

Son yıllarda artan makineleşme ile tarım alanlarında daha hızlı verimli hasat gerçekleştirilmektedir. Eksi yirmi dereceyi bulunan illerimizde dahi topraksız tarım ile seracılık faaliyetleri sürdürülmektedir.

Türkiye’nin Doğal Kaynakları ve Faaliyetleri Nelerdir?

Dünyada Demir, Bor, Bakır, Alüminyum, Mermer, Kömür ve farklı birçok hammaddeye sahip nadir ülkelerdendir. Son dönemlerde komşu devletlerin dış politikaları da ülkemizin rezervleri üzerinden şekillenmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.