Teknoloji

Windows 10 Bahar Güncellemesi Yenilikleri

Windows 10 işletim sistemi için bahar güncellemesi yayımlandı. Yeni güncelleme kullanıcıların deneyimlerini önemli oranda artırıyor. Windows 10 bahar güncellemesi yenilikleri özellikle kullanılabilirlik ve görsellik anlamında geliştirmeler getirdi.

Windows 10 Bahar Güncellemesi Yenilikleri

Redstone 4 olarak adlandırılan Windows 10 1803 güncellemesi bir çok kullanıcı tarafından merakla bekleniyordu. Redstone 4 iyileştirmesiyle gelenler:

Programlarda Hangi Ekran Kartının Çalışacağını Seçebilme

Windows 10 1803 Ekran Kartı Seçme

Kullandığı bilgisayarda dahili ve harici ekran kartı bulunan kullanıcılar güncellemeden sonra harici ekran kartının çalışmasını istediği programları seçebilecekler. Önceden bu işlem Nvidia ve AMD ekran kartlarının denetim masaları üzerinden yapılıyordu. Bu güncellemeyi indirenler ayarlar penceresinden sistem bölümüne oradan da monitör kısmına giderek grafik ayarları seçeneğinden ekran kartı seçimini yapabilirler.

Daha Fazla Yazı Tipi

Bahar güncellemesi sayesinde tasarımda değişiklik isteyenler ayarlar>kişiselleştirme>yazı tipleri yolunu izleyerek farklı yazı tipi seçebilirler. Dileyen kullanıcılar Microsoft Store üzerinden daha farklı yazı tipleri indirebilirler. Şimdilik mağaza içerisindeki yazı tipleri çok az olsa da yakın bir zamanda aralarına yenilerinin ekleneceğini umuyoruz.

Detaylı Ses Ayarları

Windows 10 1803 Ses Ayarları

1803 içerisinde bulunan en etkileyici yeniliklerden bir tanesi ses ayarlarıyla ilgili. Artık kullanıcılar bilgisayara yükledikleri her program için ayrı ayrı mikrofon, kulaklık veya hoparlör ayarı yapabiliyorlar. Böylece programlardaki ses kontrolleriyle çok fazla uğraşmaya gerek kalmıyor. Güncellemeyi indiren kullanıcıların ilk iş olarak ayarlar penceresinde gizlilik kısmına girip sol taraftaki mikrofon kısmından hangi programların mikrofon kullanımına izin vereceğini ayarlamalarını tavsiye ederiz.

Güvenlik İyileştirmeleri

Bir çok kullanıcı antivirüs programı kurmadan bilgisayar kullanmaya devam ediyor. Windows Defender bu tarz kullanıcıların korunmasına önem veriyor ve son güncellemede fidye yazılıma karşı özel bir koruma sunuyor.

Geliştirilmiş HDR Özelliği

Önceki sürümlerde Windows 10 kullananlar HDR videoları izleyebiliyordu. HDR video izlemek için tercih edilebilen yüksek kalite ve güç tasarrufu olmak üzere iki özellik vardı. Güç tasarrufu modu ile ekran parlaklığı ve işlem gücü azaltılıyordu bu sayede laptop kullanıcılarının pil ömürleri önemli bir ölçüde artıyordu. Windows 10 bahar güncellemesi yenilikleri arasında HDR güç tasarrufu modunun geliştirilmiş bir seçeneği bulunuyor. Yeni güç tasarrufu modunda ekran parlaklığı kısılıyor ancak işlem gücü aynı kalıyor. Kullanıcılar bu sayede HDR videoları en yüksek kalitede izleyebiliyorlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. […] Windows 10 bahar güncellemesi yenilikleri içerisinde kullanıcıların uzun zamandır ihtiyacı olan bir özellik geldi. Odaklanma yardımcısı özelliği ile kullanıcılar belirledikleri zaman aralıklarında seçtikleri programlardan gelen bildirimleri kapatabiliyorlar. 1803 güncellemesini yapan kullanıcılar Windows 10 odaklanma yardımcısı nasıl kullanılır? sorusunun cevabını aramaya başladılar. Çok basit bir özellik gibi gözükse de bilgisayar karşısındaki vaktinin çoğunu oyunlarla geçirenler için oldukça yararlı. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.