Teknoloji

Windows 10 Dosya Gezgini Siyah Yapma

Windows 10 1803 Redstone 4 kod adı ile yayımlanan bahar güncellemesi kullanıcılara bir çok yeni özellik sunuyor. Bu özellikler arasında kullanıcılar tarafından en çok merak edilenlerden bir tanesi Windows 10 dosya gezgini siyah yapma yani koyu temanın ne zaman geleceği. Microsoft’un dosya gezgini (klasör) arkaplanını tamamen koyu yapacak özelliği önümüzdeki dönemlerde yayınlanacak olan Redstone 5 güncellemesiyle birlikte kullanıma açacağı düşünülüyor. Ancak 1803 güncellemesinde bazı ayarlar yapılarak koyu mod aktif edilebiliyor.

Windows 10 Dosya Gezgini Siyah Yapma

Windows 10 dosya içini tamamen siyah yapmak için 1803 güncellemesinin 17650 yapısı bilgisayarda kurulu olmalıdır. 17650 yapısı kurulu olmayan bilgisayarda bu işlemi yapmak hiçbir şeyi değiştirmeyecek ve yapılan işlemler bazı sistemlerin tutarsız çalışmasına neden olacaktır.

Windows versiyonunu öğrenmek için Windows tuşu + R kombinasyonu ile çalıştır penceresini açıp içerisine winver yazıp enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Açılan bilgilendirme kutucuğunda is derlemesi 17650 ibaresi bulunmayan kullanıcılarda bu işlem geçersiz olacaktır.

Windows 10 Dosya Gezgini Koyu Yapma

Windows 10 Koyu Tema Etkinleştirme

  • İlk olarak Windows 10 klasörler içlerini siyah yapmanız için gerekli olan işletim sisteminizin bit değeri (64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız x64, işletim sisteminiz 32 bit ise x86 yazan dosyayı indirmeniz gerekiyor) ile uyumlu March2 aracını aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirin.

Windows 10 March2 Aracı İndir

  • İndirdiğiniz sıkıştırılmış rar dosyasına sağ tıklayın ve dosyaları çıkart seçeneğine basarak dosyayı çıkartın.
  • Çıkarttığınız dosyayı açın ve dosyanın adres çubuğu kısmına cmd.exe yazıp enter tuşuna basın.
  • Açılan komut penceresine ” mach2 enable 10397285 ” kodunu yazıp enter tuşuna basın. Bu kod bilgisayarınızdaki klasörlerin içlerini de siyah yapmak için gerekli olan aracı aktif edecektir.
  • Bu işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • Bilgisayar açıldığında Windows tuşu + I tuşuna basın ve açılan ayarlar ekranından kişiselleştirme bölümüne girin.
  • Kişiselleştirme ayarlarının sol tarafından renkler sekmesine tıklayın ve pencerenin altındaki varsayılan uygulama modu kısmında koyu seçeneğini tikleyin.

Windows 10 dosya gezgini siyah yapma işlemi stabil olarak çalışmayabilir. Herhangi bir problemle karşılaşmanız durumunda çıkarttığınız dosyayı tekrar açın ve klasörün üst kısmına tekrardan cmd.exe yazarak komut penceresini açın. Açılan pencereye mach2 disable 10397285 yazarak March2 aracını devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.