Mobil

SD Kart Hasarlı Sorunu Nasıl Çözülür?

Piyasaya yeni çıkan akıllı telefonların çoğunda gerek telefon hafızası gerekse dahili depolama birimi olarak oldukça yüksek boş alana sahip. Kullanıcıların bazıları ekonomik veya farklı nedenlerden dolayı daha düşük depolama alanı olan akıllı telefon modellerine yönelmekte. Telefonun boş alanını arttırmak için de harici SD kart alarak aradaki farkı kapatabiliyorlar. Ancak bilinmeyen sebeplerden dolayı ortaya çıkabilecek SD kart hasarlı sorunu kullanıcıların verilerini kaybetmesine neden olabilir.

SD Kart Hasarlı Sorunu Nasıl Çözülür?

Dosya, müzik, fotoğraf veya videolarını SD kart içerisinde saklayanların bir çoğu SD kart hasarlı hatası ile karşılaşmaktalar. Bu hatanın çözümü olarak direkt kart sıfırlanabilir ancak bu başvurulması gereken en son yoldur. Windows işletim sisteminde oluşabilecek bazı problemleri çözmek için cmd komut penceresi kullanılmaktadır. Bu pencereye yazılacak komutlar ile bilgisayara bağlanan harici birimlerin taramaları ve takılı birimlerdeki hataların çözümü sağlanabilir.

SD Kart Hasarlı Hatası Çözümü

  • İlk adım olarak SD kart hasarlı hatası alan kartı bilgisayara takın. Eğer Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız görev çubuğunda bulunan Windows logosuna sağ tıklayın ve Windows PowerShell(Yönetici) seçeneğine girin. Eski Windows sürümlerinden bir tanesini kullananlar arama kısmına cmd yazarak aynı pencereyi açabilirler.
  • Bu işlemin ardından bilgisayarınıza taktığınız SD kartın hangi birime bağlı olduğunu öğrenmek için bilgisayarım klasörünü açın. Bilgisayarım penceresinde takılı olan SD kartın yanında parantez içerisinde yazan harf o kartın bağlı olduğu birimi göstermektedir.
  • SD kartın bağlı olduğu birimi öğrendikten sonra (örneğin takılı olan kartın birimi Z olsun) komut penceresine CHKDSK Z:/Z yazıp enter tuşuna basın. Yazdığınız bu kod ile bağlı olan birimde meydana gelmiş olan yazılımsal hatalar taranacak ve gerekli düzenlemeler uygulanacaktır. Bu işlem maksimum 5-6 dakika sürmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra komut penceresini kapatabilirsiniz.

SD Kart Hasarlı Hatası Çözümü

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra halen daha aynı sorunla karşılaşıyorsanız kartı kurtarmak için deneyebileceğiniz son adım SD Kartı sıfırlamak olacaktır.

SD Kart Nasıl Sıfırlanır?

  • SD Kartınızı bilgisayara bağlayın ve bilgisayarım klasöründe bağladığınız kartın görünmesini bekleyin.
  • Bilgisayarım penceresinde bağladığınız SD kart birimine sağ tıklayın ve diski biçimlendir seçeneğine tıklayın. Kısa bir sürenin ardından kart tamamen sıfırlanmış olacak ve sorun ortadan kalkacaktır. Ancak bu işlemi yaparak kartın içerisine attığınız bütün verileri kaybedersiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi iOs Mmorpg Oyunları başlıklı makalemizde iOS Mmorpg Oyunlar 2018 ve iOS Mobil Mmorpg Oyun hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün