İnternet

Discord Nedir? Ne Tür Özellikler Sağlar?

Discord, internet üzerinden sesli, yazılı ve görüntülü konuşmanızı sağlayan, ekran ve dosya paylaşma gibi özellikler sunan ücretsiz bir programdır. Discord’a, çoğumuzun duyduğu Skype ve Teamspeak programlarının harmanlanmış hali de demek mümkündür.

Discord, ilk çıktığında Teamspeak programının bir alternatifi idi. Programı indirmek istemeyen veya indirmeye ortamı olmayan kullanıcılara tarayıcı üzerinden de destek sağladı. Server açmadan, sadece birkaç tıklama ile sesli ve yazılı konuşma imkânı sundu. Kendi sunucularını kullanıcılara bedava kullandırması da diğer programların önüne geçmesine yardımcı oldu. Yeni çağa uygun bir tasarımı olması da cazibesini ayrı olarak arttırdı. Bu ani çıkışı ile de Raidcall gibi başka konuşma programlarını geride bıraktı. Zamanla özelliklerini geliştiren Discord, Skype platformunda yaptığımız görüntülü konuşma ve ekran paylaşımı gibi özellikleri de kendi bünyesine ekleyerek alanını genişletti. Kullanımının çok kolay olması ve Türkçe dil desteği sağlaması sayesinde ülkemizdeki popülaritesini de hızla arttırdı.

Peki Discord bu hızlı yükselişin sebebini neye borçlu?

Discord
Discord

İlk ve benim en önemli özellik diyebileceğim, kullanıcılara bedava konuşma imkanı sunması. Dönemin en popüler uygulaması Teamspeak’ın server açmak için para istemesi ve Discord’un bunu bedava yapması, kullanıcıları cazip eden önemli bir özellik oldu. Bunun yanında, kullanım ara yüzünün modern ve kolay olması başka bir etken. Programın bilgisayarlarda genel olarak kasma yapmaması ve hızlı açılıp kapanması başka artıları olarak sayılabilir.

Ek olarak sunucularınıza istediğiniz türde BOT ekleyebilir, atadığınız komutlar ile BOT’a emir verebilirsiniz. Bu BOT müzik çalabilir, sizin için veri toplayabilir veya sunucunuzu bir oyun alanına çevirebilir. Üstelik bu BOT’lara arama motoruna “Discord BOT” yazarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Peki, anlık olarak oynadığınız oyunun profilinizin altında yazmasına ne dersiniz? Ve ya Twitch platformunda canlı yayına geçtiğinizde bunu sunucunuzdaki ve bulunduğunuz sunuculardaki insanlara göstermesine ne dersiniz? Discord’un bu özellikleri sayesinde yeni oyun arkadaşları bulabilir ve yayınınıza daha fazla insan çekebilirsiniz.

Son olarak, yazı ile konuşma kısmına bakacak olursak, size sağladığı emoji özgürlüğü, hızlı bir şekilde fotoğraf paylaşma ve 8MB’ı aşmayacak (Nitro Paketi Alırsanız 50MB) büyüklükte dosya paylaşımına izin vermesi, başka cazip özellikleri olarak sayılabilir.

Nitro da nerden çıktı şimdi diye sormuş olabilirsiniz. Aylığı 5$ olan Discord Nitro, zorunlu olmayıp size şu özellikleri sunar;

  • Animasyonlu Avatar
  • Kendi sunucunuzun ve ya başka sunuculardan aldığınız emojileri farklı sunucularda kullanma imkanı
  • 50MB’a kadar dosya gönderme imkanı
  • Özel profil rozeti

Şunu da söylememek olmaz. Discord’un telefon uygulamasını indirebilir ve bu deneyimi telefon üzerinden de kolaylıkla yaşayabilirsiniz!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.