İnternet

Sosyal Medya ve E-posta Hesaplarımız Yeterince Güvende mi ?

Bir çoğumuz sosyal medya hesabına sahibiz. Hesaplarımız aracılığı ile güncel olayları takip ediyoruz , spor haberlerini inceliyoruz , mutlu olduğumuz anları fotoğraflıyoruz veya gittiğimiz gördüğümüz yerlerin fotoğraflarını çekip kendi hesaplarımızda paylaşıyoruz. Hesaplarımıza koyduğumuz fotoğraf ve videolardan birçoğumuzun gelir olarak bir beklentisi yok fakat bireysel veya kurumsal şirketler sosyal medyayı bir kazanç sağlamak amacı ile kullanmayı hedefliyorlar. Hal böyle olunca sosyal medya hesap ve emek hırsızları da türemiş oluyor. Bu hırsızların genel amacı bizlerin paylaşmış olduğu içerikleri çalıp başka bir yerde kendi adlarına paylaşmak olabileceği gibi hesaplarımız karşılığında belirli bir ücret talep etmekte olabiliyor. Her birimizin hesaplarımız için verdiğimiz bir emek ve harcadığımız bolca zaman olduğu için bu durumda olmak istemeyiz.

Peki ya sosyal medya hesaplarımızın güvenliğini sağlamak için neler yapabiliriz ?

  • Hesaplarımızda kullanacağımız şifreler içerisinde büyük harf, küçük harf, rakamlar ve özel simgeler ( “,.’ vb.) bulunmalı.
  • Bir diğer yöntemimiz ise olabildiğince karışık bir düzene sahip şifreler oluşturmalıyız. Tabi oluşturduğumuz şifreyi çok karmaşık ise unutmamak adına telefon veya herhangi bir yere not etmekte fayda var.
  • Kullandığımız şifreleri ayda bir iki defa veya düzenli aralıklarla değiştirmek yararımıza olacaktır.
  • Şifrenizi 3. kişiler ile kesinlikle paylaşmayın !

Sosyal Medya ve E-Posta Güvenliği

E-postalarımız hepimiz için değerli olmakla birlikte iletişim için büyük bir öneme sahip. E-posta adreslerimizi genellikle forumlara üye olmak , sosyal medya hesabımızı oluşturmak için kullanırız. E-posta adresleri bu tarz günlük sıradan işlerde kullanılacağı gibi önemli kişilerle olan yazışmalarımızı gerçekleştirmek veya değerli belgeleri göndermek amacıyla da kullanılır. Önemli yazışmalarımızın güvenliği iş hayatı için bir hayli önemli. Zira e-postalarımızın içerisinde çalıştığımız şirketin önemli bilgileri veya şirketin gelecekte gerçekleştireceği projeler hakkında bilgiler bulunabilir. Bilgilerin diğer bir 3. kişiler tarafından ele geçirilmesi içerisinde bulunmuş olduğunuz rekabeti olumsuz etkileyecektir.

E-posta kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli bir hususta virüslü e-postalar ; Virüslü E-Postalar hakkında yazmış olduğumuz makalemize ulaşabilirsiniz.

E-Postalarımızın Güvenliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  • Tercih edeceğimiz şifrelerin uzun olması önemlidir.
  • Kullanacağımız şifrede küçük ve büyük harfler , rakamlar ve özel simgeler ( “,.’ vb. ) bulunmalı.
  • Şifremizin karmaşık olması güvenliği bir adım öteye götürmekte.
  • Mümkünse iki adımlı doğrulama kullanınız.
  • Belirlemiş olduğumuz şifreyi kesinlikle 3. şahıslar ile paylaşmayın !
  • E-posta için belirlediğiniz şifreyi düzenli aralıklarla değiştirin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.