İnternet

E-posta Hesaplarınız İçin İki Adımlı Doğrulama

Her birimiz eşsiz bir şifreye sahip olduğumuzu düşünürüz. E-posta adreslerimize koyduğumuz şifrelerin uzunluğu ve karmaşıklığı 3. kişiler tarafından ele geçirilmesini zorlaştırmaktadır. Bazı durumlarda ise güvende olmadığımızı düşünüp şifrelerimizi değiştiririz. Şifrelerimizi düzenli aralıklarla değiştirmek güvenliğimizi bir nebze arttırsa da malesef ki e-posta adreslerimiz kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmekte. Peki ya bunun bir çözümü yok mu ? Tabi ki var o da iki adımlı doğrulama.

İki Adımlı Doğrulama Nedir ?

İki adımlı doğrulamayı kullanmanız için gereken tek şey bir telefon hattınızın olması. Kullanmış olduğunuz e-posta sağlayıcınızın hesaplar bölümünden Oturum Açma ve Güvenlik içerisinde iki adımlı doğrulamayı etkinleştirin. İlk başta telefon numaranıza SMS olarak bir onay kodu gelecek o kodu tarayıcınızdaki onay kodu bölümüne girdiğinizde iki adımlı doğrulamayı onaylamış olacaksınız.

Hesabınıza başka bir bilgisayardan girmek istediğinizde telefonunuza SMS olarak gelecek olan İki Adımlı Doğrulama kodunu girerek giriş yapabilirsiniz. İlk bakışta ” kim uğraşacak telefondan kodu tekrar tekrar girmeye ” diyebilirsiniz fakat 3. kişi sizden habersiz e-posta hesabınıza erişmeye çalıştığında haberiniz olacak ve hesaba giriş yapmaya çalışan kişi bu kod olmadığı için sizin yazışmalarınıza ulaşamayacak.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya ve E-posta Hesaplarımız Yeterince Güvende mi ? başlıklı makalemizde e posta güvenlik ve sosyal medya güvenliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün