İnternet

Facebook’ta Nasıl Reklam Verilir? Reklam Ücretleri Nedir?

İşletme sahipleri marka değerlerini arttırmak için reklamlardan yararlanmaktadır. İnternetin gelişmesiyle birlikte geçmişten kalan tabelalara reklam verme yavaş yavaş etkisini kaybediyor. Bunun sebebi sosyal medya araçlarına verilen reklam fiyatı ila sokaklardaki tabelalara veya televizyon reklamlarına verilen fiyat arasında oldukça yüksek bir fark bulunmasıdır. Sosyal medya araçlarına verilen reklam daha az maliyetli ve yüksek verimlilik sergiliyor. Özellikle Facebook üzerinden verilen reklamlar çok fazla kişiyle erişebildiği için işletmenin marka değerine katkısı büyük oluyor. Peki, Facebook’ta nasıl reklam verilir?

Facebook’ta Nasıl Reklam Verilir?

Facebook’ta reklam vermek için ilk olarak reklam hesabı oluşturmak gerekiyor. Facebook reklam hesabı oluşturmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıyı açtıktan sonra “Facebook Reklamları” yazısına tıklayın ve açılan pencerenin sağ tarafında bulunan ayarlar sekmesine girin. Buraya işletmenizle alakalı bilgileri eksiksik olarak tanımlayın. Daha sonrasında yine aşağıdaki linke üzerinden Facebook Reklamları yazısına basın ve sağdaki Fiyatlandırma bölümüne tıklayın. Buradan Ödeme Ayarları butonuna basın ödeme yöntemini belirleyin.

Bu adımları tamamladıktan sonra tekrardan yukarıdaki linki kullanarak Facebook reklam hesabınıza girin ve reklam oluştur butonuna tıklayın. Açılan sayfada Facebook üzerinden vereceğiniz reklamın amacını seçmeniz istenecektir. Örneğin internete yüklediğiniz videonun görüntülenme sayısının artması, sahip olduğunuz internet sitesinin trafiğini arttırmak veya potansiyel müşteri bulmak gibi. İşletmeniz için yapmak istediğiniz reklamın amacını belirledikten sonra reklam amacını seçin ve oluşturduğunuz reklam kampanyasını adlandırın.
  • Sonraki adımda faturalandırma ve raporlama için kullanılacak olan bilgileri seçin ve devam tuşuna basarak reklam setiyle ilgili ayarlara geçin. Burada yapacağınız tercihler ile yayımlatmak istediğiniz reklamın hangi kitleye hitap etmesini belirlemiş olacaksınız. Ayrıca belirlemiş olduğunuz hedef kitleyi kayıt ederek ileride oluşturacağınız farklı reklam kampanyaları için kullanabilirsiniz.
  • Hedef kitle seçimini yaptıktan sonra reklamın yayınlacağı alanı belirlemeniz gerekiyor. Bu işi isterseniz kendiniz reklamın gösterileceği alanları tek tek seçerek isterseniz de Facebook’un otomatik olarak reklamı hangi alanlarda göstereceğini seçmesine karar verebilirsiniz.
  • Bu işlemlerden sonra Facebook reklam bütçenizi oluşturmanız gerekmekte. Facebook’ta reklam yapmak için belirlenmiş sabit bir ücret yok. Siz reklamınız için ayıracağınız bütçeyi kendiniz günlük veya aylık ödeme yapılacak şekilde belirleyebiliyorsunuz. Reklam bütçesini oluşturduktan sonra dilerseniz gelişmiş ayarlardan yayımlatacağınız reklamı optimize ederek bütçenizi daha verimli kullanabilirsiniz.

Facebook reklam amacının ve bütçesinin belirlenmesi işlemlerinin ardından yayımlanacak reklamın nasıl görüneceğiyle ilgili düzenlemelerin yapılacağı bölüme geçiyorsunuz. Burada reklamın hangi formatla kullanıcılara gösterileceğini belirlemeniz gerekiyor. Bunun için tercih yapabileceğiniz 5 tane seçenek bulunuyor.facebook'ta nasıl reklam verilirİşletmeniz için hangi gösterim biçiminin daha yararlı olacağını seçtikten sonra reklam kampanyasını onaylayın. Onayladığınız reklam kampanyası Facebook tarafından kontrol edildikten kısa bir süre sonra yayımlanacaktır. Aradan uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen reklamınız yayımlanmadıysa eğer reklam kapağına koyduğunuz fotoğraf üzerinde çok fazla yazı olabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.