Yaşam

Yurtdışından Gümrüksüz Ürün Getirme – 2018 Yeni Yasa

2018 yılında yurtdışından gümrüksüz ürün getirme oldukça meşakkatli bir iş oldu. Değişen yeni yasa ile artık gümrüğe takılmadan geçebilecek ürünler en fazla 22 Euro olabilecek. Daha önce milyonlarca insanın yaşadığı gümrük problemi 2018 yılında güncellenen fiyatlar ile biraz daha artacak gibi görünüyor. Özellikle bazı kargo firmalarının da ünlü alışveriş siteleriyle yaptığı anlaşmalar da gümrük kontrol noktalarındaki çıkan sorunları daha yüksek hale getirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan kanunda şöyle belirtilmektedir; (Gümrük Kanunu / 4458 – 167. Madde)

  • Sipariş ettiğiniz ürünlerin bedeli 22 Euro’yu geçmediyse herhangi bir ek ücret alınmaz.
  • 22 Euro’yu geçen siparişlerde AB üyeliği bulunan ülkeler için %18 AB üyeliği bulunmayan ülkeler için %20 gümrük vergisi ödenir.

Ayrıca getirteceğiniz ürün Türkiye içerisinde yasak, illegal bir ürün ise fiyatı ne olursa olsun kesinlikle gümrükten geçemez. Bu yüzden sipariş ettiğiniz ürünlerin ülkemizde yasaklı olup olmadığını sipariş öncesi mutlaka araştırınız.

Not: Getirteceğiniz ürün 22 Euro miktarını aştıysa vergi alınır. Fakat 1500 Euro miktarını aştıysa hiç bir şekilde gümrükten geçirilmez. Bunu da dikkate almanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Not: Sipariş ettiğiniz ürünlerin ağırlığının en fazla 25-30 kilogram aralığında olmasına dikkat ediniz. Yüksek ağırlığa sahip ürünler gümrük tarafından açılıp incelenebilir.

Ayrıca bu konuyla alakalı merak edebileceğiniz bir kaç soru ve cevabı şu şekildedir;

22 Euro fiyata kargo fiyatı da dahil mi?

Kargo fiyatı o fiyatın içine dahil değildir. Kargo faturaları ekstra olarak kesildiği için ürün bedeline yansıtılmaz.

Satıcıyla görüşüp faturaya ürün bedelini düşük yazdırsam sıkıntı çıkar mı?

Yapmaya çalışacağınız bu işlem tamamen illegal olacağı için tavsiye etmiyoruz. Fakat bu yöntemin bir çok alıcı – satıcı arasında yapıldığı da bilinmektedir. Eğer yakalanırsanız cezai işlem uygulanabilir.

Yurtdışından alınacak ürünlerde sınır var mı?

Yurtdışından alacağınız ürünlerde herhangi bir alt sınır olmamasına karşın üst sınır vardır. 1500 Euro altında ürünlerin vergileri ödendikten sonra gümrükten geçebilir ancak 1500 Euro üzerindeki ürünler gümrükte takılacaktır.

Alınan ürünlerin ağırlığı maksimum ne kadar olmalıdır?

Yurtdışı alışverişinde alınan ürünün ağırlığının 30 kg olmasına özen göstermek gerekir. Bazı durumlarda 30 kg üzerindeki ürünler gümrüklerde bir takım sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.