Teknoloji

Dragon Dream Zeplini

Hava taşımacılığını yeniden yorumlayan Aeros şirketinin Dragon Dream (Ejderha Rüyası) zeplini ile tanışın.

Aeros şirketinin sahibi Igor Pasternak’ın en büyük projesi olan Dragon Dream, hava taşımacılığında yeni bir devir açıyor. Yaklaşık 250 ton taşıma kapasitesine sahip olan zeplin, günümüz kargo uçaklarının taşıdığı ağırlığın otuz katına kadar taşıma yeteneğine sahip. Ayrıca kolay kullanımı sayesinde uçakların inemeyeceği alanlara inebilmekte. Bütün testlerden başarı ile geçen zeplinin 55 milyon lira gibi bir fiyatı bulunmakta.

Uzunluğu 170 metre olan zeplin, 53 metre de genişliğe sahip. Bu da en büyük uçağın yaklaşık 2.5 katı civarı bir büyüklük etmekte. 4000 metre irtifaya kadar çıkabilmekte ve 200km hızla 5800km gibi bir mesafe kat edebilmekte.

Uçuş Testi
Uçuş Testi

Zeplin’in tabanında, helyumla dolu on sekiz depo bulunuyor. Kalkış anında pilot, depodan balona helyum pompalıyor. Artan basınçla, helyumdan daha ağır olan hava giderlerden dışarı salınıyor ve zeplin yükselmeye başlıyor. İnmek içinse pilot bu işlemin tersini yerine getiriyor. Dragon Dream’deki üç türbin, balondaki helyumu depolara geri pompalıyor ve bu sırada dışarıdaki hava içeri giriyor. Böylece ağırlaşan zeplin alçalıyor.

Zeplinin yapım aşamalarını ve testlerini izlemeniz de mümkün. Discovery Science, zeplinin hikayesini belgesel olarak bizlere sunmakta. Zeplinin tasarımından çalışma prensibine kadar her şeyi gösteren belgesele internet üzerinden Türkçe ulaşmanız da mümkün.  Zeplinin ne kadar büyük olduğunu gördüğünüzde şaşırmamanız elde olmayacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.