Teknoloji

IPHONE 7 DOKUNUŞ GERİ BİLDİRİMİ (HAPTİC FEEDBACK) NASIL KAPATILIR?

 3D Touch, Iphone 6s ile birlikte kullanıcıların hayatına girmiştir. 3D Touch’ın kullanım alanı İos 10’da oldukça genişletildi. Uygulamaları oldukça hızlı açmasının da ötesinde bir özellik haline dönüştü. Hatta 3D Touch Iphone 7’nin home tuşuna entegre edilerek sistemin bir çok noktasında aktif hale geldi. Aslında bu durum kullanıcılar için can sıkabilmektedir. 

 Kullanıcılar eğer ki Iphone 6s kullanıcısıysa ve 3D Touch aktif haldeyse uygulama menü simgelerine dokunduklarında alınan titreşimin klasik titreşimden farklı olduğunu bilmektedirler. İos 10 ile birlikte 3D Touch’ın kullanımı daha da geliştirilerek sadece kısa yollarda değil telefonun sessize alındığında durumlarda da, elle kilitleme durumunda, bildirim merkezinin görüntüleme durumunda sistemin genel işlevine yayılan bir özellik haline gelmiştir. Ayrıca Taptic Engine destekli bir oyun dahi kullanıma açıldı. Böylelikle home tuşuna dokunulduğunda alınan geri bildirimleri kapatmanın bir yolu ancak sistemin belli noktalarında titreşimi kapatma imkanı sağlanmıştır.

 Iphone 7’de bildirim merkezi, spotlight, denetim merkezi, klavye ve daha bir çok yerde alınan titreşimli geri bildirimleri kapatmak mümkündür. Kullanıcıların bunun için yapması gereken tek şey ayarlar (settings)- sesler ve dokunuşlar (sounds & Haptics)- menüsüne girerek en altta bulunan sistem dokunuşlarını (System Haptics) kapalı duruma getirmeleri gerekmektedir. Ancak kullanıcılar sistem dokunuşlarını kapatsalar dahi 3D Touch kullanımında veya aramalarda titreşim gelemeye devam etmektedir. Iphone 7’de dokunuş geri bildirim özelliği ile titreşimleri kontrol altına almak bir çok kullanıcı tarafından ilgiyle karşılanmıştır. Her ne kadar bir çok kullanıcı bu özellikleri kapatsalar da bu özelliğe alıştıklarında oldukça faydalı bir uygulama olduğunu görmektedirler. Titreşim özelliği Iphone 7’de istenilen içerik olarak ayarlanabildiği için kişiye özel bir ayar sistemi de mevcuttur. 

Bir önceki yazımız olan Facebook Messenger Nasıl Sessize Alınır? başlıklı makalemizde Facebook Messenger, Facebook Messenger Nasıl Sessize Alınır? ve Mesesenger hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün