Teknoloji

Kali Linux Ses Sorunu

Kali Linux Ses Sorunu

Evet arkadaşlar herkeste olduğu gibi bu hata bende de oldu kali linux ses sorunu, kali linux ses gelmiyor sizler için çözümü yazıyorum.

Kali Linux Ses Sorunu Çözümü

 

Kali Linux ‘ta güncelleme ve/veya kurulum sonrasında ses sorunu yaşayanlar olabilir. Ses sorununu aşmak için terminal ekranımızı açıyoruz;

> apt-get update

> apt-get install alsa-base alsa-tools alsa-tools-gui alsa-utils alsa-oss alsamixergui libalsaplayer0

> apt-get install kmix

Yukarıdaki komutları adım adım izledikten sonra sisteminizi yeniden başlatmanız gerekiyor. Terminalden yeniden başlatmak için terminale ;

> reboot

Komutunu yazmalısınız.

Yeniden başladıktan sonra sistemde ses düzeyiniz maximum olsa da bilgisayarınızdan çok az ses çıkabilir ya da yine hiç ses çıkmayabilir. Fakat bu durumu da düzenlemek için terminal ekranımıza;

> alsamixer

Komutunu yazıyoruz. Alsamixer açılıyor.

Alsa mixer açıldığında yönetebileceğimiz tuşları ve bu tuşların ne işe yaradığını söyleyen bir metin sağ üst köşede bulunuyor(Yukarıdaki resimde kırmızı kutu içine aldım). Bu arada görünen ses seviyeniz yine maximum gözükebilir. Fakat siz F6 tuşuna basarak sisteminizdeki ses donanımınızı seçin.

Ses kartımızı seçtikten sonra açılan kısmında yön tuşlarını (aşağı,yukarı,sağa,sola) kullanarak ilgili sütunlar arasında geçiş yapabilir. Ses seviyelerini değiştirebilirsiniz.

Bu kısımdan ilgili sesler tamamen kısıksa ya da belli bir düzeyde ise ses düzeyinizi ayarladıktan sonra Kali işletim sisteminizde artık bir ses sorununuz yok.

Alsamixer ‘den çıkmak için ‘ESC’ tuşuna basmanız yeterlidir.

NOT1: Sistemi her başlattığınızda bu ayarlamaları yapmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer sisteminizi yeniden başlattığınızda ya da kapatıp açtığınızda ses kısık veya hiç gelmiyorsa alsamixer den ses kartınızı seçip ses düzeylerini ayarlamanız gerekecektir.
NOT2: Bu yazıdaki örnek resim ve ses sorunu için Kali 2016.1 versiyonu kullandım.

NOT3: Kali 2016.2 versiyonunda terminal ekranına ;

> pulseaudio – – start

Komutunu yazmanız yeterlidir.

İyi çalışmalar ..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.