Yiyecekler

Mıhlama Tarifi , Kuymak Tarifi

Mıhlama, karadenizlilere mutfağına has bir lezzettir. Karadeniz yöresinde sofralarda eksik olmaz, bazı kişiler mıhlama bazı kişiler ise kuymak der. Hangi öğünde tercih edildiğini sorarsanız öğün fark etmez ama genellikle kahvaltılarda eksik olmayan bir tariftir. Basit ve lezzetli olan bu tarifin un ve su ölçüsünü iyi ayarlamanız lazım. Öyleyse Karaniz Mıhlama nasıl yapılır?

Mıhlama Tarifi

Kuymak Tarifi

Malzemeler :

  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yemek kaşığı mısır unu
  • 2 su bardağı su
  • 300 gram Trabzon veya çeçil peyniri

Mıhlama Nasıl yapılır :

İki kişilik kuymak için öncelikle 2 kaşık tereyağını seçtiğiniz tavaya ekleyin (kaç kişiyseniz ona göre ekleyin ve eritin, köpürmeye başladıktan sonra 3 kaşık mısır ununu tereyağına ekleyip kavurun. Mısır unu tereyağı ile kavrulurken yaklaşık 2 bardak suyu ve tuzu ekledikten sonra da orta ateşte kaynamasını bekleyin. Tereyağının kavrulan mısır ununun üzerine çıktığını gördüğümüzde telli peyniri de ekleyerek hafifçe karıştırıp erimesini bekleyin. Fazla bekletilen kuymak beklenen tadı vermez. Ocaktan alındıktan hemen sonra piştiği tava ile servise hazırlayın.

Diyet mıhalama tarifi ise ölçülerinizi diyete göre ayarlayabilirsiniz. Mıhlama kaç kalori ? (Cevaplayalım Ortalama 100 Gr. İçin 500 Kalori). Muhlama , Kuymak Tarifi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.