Dizi & Film

Entrikalar, Yalanlar Kısaca Game Of Thrones

Game Of Thrones George R.R. Martin’in Buz ve ateşin Şarkısı adlı kitabından esinlenilerek 17 Nisan 2011 tarihinde HBO kanalında yayınlanmaya başlayan dizidir. Hala devam etmekte olan dizinin geçtiğimiz sene içerisinde (2017) 7. Sezonu yayınlanmış ve yaptığı sezon finali ile gelecek sezon için büyük bir merak ve heyecan uyandırmıştır. İsminden de anlaşılacağı üzere Taht oyunlarını konu alan dizi birçok büyük ismi de bünyesinde tutuyor. Harikulade müzikleri, efektleri, hikayesi ve ortamıyla izleyenleri ekrana kilitlemeyi başarıyor.

Game of Thrones Dizisinin Konusu Nedir?

Daha önceden de söylediğimiz gibi taht oyunlarını konu alan dizi krallıkların, krallar ve kraliçelerin birbirlerine yaptığı entrikaları, birbirlerine yaptığı oyunları anlatmakta. Bir taraftan krallar ülkesi bir taraftan kuzey insanları diğer bir yandan da ejderhalar bu entrikaların içerisine katılınca soluksuz izleyeceğiniz bir dizi ortaya çıkıyor. Sürekli entrikalardan bahsediyoruz ama hepsinden önemli bir konu da var ki ölüler. Dizi de Akgezen olarak isimlendirilen yaratıklar ölen herhangi bir canlıyı yeniden hayata getirme yeteneği sayesinde kendilerine devasa bir ordu kurmayı hedefliyor. Dizinin ana karakterlerinden birisi olan Jon Snow (Kit Harington) diğer krallıkları bu ölüler ordusuna karşı birleştirip dünyayı kurtarmayı amaçlıyor. Çok fazla spoiler vermemek için derinlere inmemekte yarar var fakat son sezon finalini izlediyseniz durumun ne kadar ciddi olduğunu ve gelecek sezonda neler beklediğini az çok tahmin edebilirsiniz.

Kim Kim?

Diziye derin bir iz bırakan bazı karakterlerden bahsetmek gerekirse şöyle sıralayabiliriz.

Eddard Stark: Ned ismiyle de bilinen Eddard Stark Stark hanesinin başı ve Kış tepesi lordudur. Dizide Sean Bean tarafından canlandırılmaktadır.
Tyrion Lannister: Kralların ve kraliçelerin baş danışmanı olabilecek akla sahip çok çeşitli düşünebilen Lannister Hanesinin cücesidir. Dizide Peter Dinklage tarafından canlandırılmaktadır.
Cersei Lannister: Kendisini krallar şehrinin asıl sahibi olarak gören son kralın annesidir. Dizide Lena Headey tarafından canlandırılmaktadır.
Daenerys Targaryen: Namı diğer ejderha annesi olarakta bilinen Daenerys sahip olduğu orduyla krallar şehrini fethetmek istemektedir. Dizide Emilia Clarke tarafından canlandırılmaktadır.
Jon Snow: Gece Nöbetine katıldıktan kısa bir süre sonra Lordkumandan görevine gelen Akgezenleri dünyaya anlatmaya çalışan ve onlarla ilk çarpışanlardan olanlardandır. Dizide Kit Harington canlandırmaktadır.
Arya Stark: Stark Hanesinin dağılmasından sonra kendisini intikam almak için yetiştiren hanenin en küçük kızıdır. Maisie Williams tarafından canlandırılmaktadır.

Kişisel önerimi isterseniz eğer hala başlamadıysanız bir an önce başlamalısınız. Kendinizi böylesine güzel bir başyapıttan mahrum bırakmayın fakat küçük bir tavsiye vermek gerekirse mümkün olduğunca karakterlerden herhangi birisine bağlanmamaya çalışın. Malum Game of Thrones bu konuda “Başrol ölmez” algısından biraz uzak.

Bir önceki yazımız olan Stranger Things Dizisi (2016- Devam Etmekte) başlıklı makalemizde Diziler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün