İnternet

Dijital Servislere RTÜK İnternet Denetimi Geliyor!

Netflix ve YouTube gibi internet üzerinden yayın yapan platformlar da aynı televizyon yayınları gibi RTÜK denetimi altına girmek üzere. Netflix ve YouTube gibi internet aracılığıyla yayın yapılabilen platformlara RTÜK’ün müdahale edebileceği yasa meclise iletildi. TBMM’ye sevk edilen yeni torba yasada bulunan 73. Madde içerisinde internet üzerinden yayın yapan platformların Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetiminde olacağını belirten ibare bulunuyor. Televizyon yayınlarında uygulanan RTÜK kanunlarının aynısı dijital ortamda yayın yapan kuruluşlar içinde uygulanacak. Sigara, içki, küfür ve müstehcen içerikler gösterdiği tespit edilen televizyon yayınlarına uygulanan yaptırımların aynısı dijital ortamda yapılan yayınlar için de geçerli olacak. İnternet kullanıcıları ise şimdiden RTÜK internet denetimi geliyor endişesi içerisine girmiş durumdalar.

Dijital Servislere RTÜK internet Denetimi Geliyor!

Böyle bir kararın ortaya çıkmasının nedeni olarak internet üzerinden yayını yapılan içeriklerin tam olarak denetlenemediği ve bu içeriklerden toplanan gelirlere herhangi bir vergi uygulanmadığı belirtiliyor. Yeni yasa yürürlüğe girdiği takdirde YouTube, Netflix ve BlutTV gibi internet aracılığıyla yayın yapan oluşumların denetlenmesi RTÜK tarafından yapılacak. Dolayısıyla lisansı olmayan ve RTÜK tarafından uygunsuz olarak belirlenen servisler için erişim engeli gelecek. Bu tarz oluşumlar internet üzerinden yayın yapmak için gerekli belgeleri edindikten sonra RTÜK’ün belirleyeceği kurallar çerçevesinde ortaya çıkartacakları içeriklerde bir takım değişiklikler yapacak.

Bu konuda açıklama yapan RTÜK üyesi İlhan Taşçı böyle bir kararın sansür uygulaması olduğuna dikkat çekerek, ”A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir. İnternet üzerinden iletim denildiği an YouTube başta olmak üzere tüm sosyal medya ve iletişim mecralarını kapsar nitelikte sansür, erişimi engelleme sonucu yaratacak bir yaklaşımdır bu. Düzenlemenin bu haliyle yasalaşması Anayasada tanımlanmış iletişim, haberleşme özgürlüğüne de darbe vurur.” açıklamasını yaptı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise bu uygulamanın amacının ifade özgürlüğünün önüne geçmek olmadığını savunarak şunları söyledi: “İnternet kanallarını da RTÜK denetleyecek. Yapılan her düzenleme basın ve ifade hürriyetini sınırlamak için değil, ondan istifade ederek başka türlü suçları işleyen kişilerle ilgili. Yoksa ifade hürriyetini sınırlamak için değil.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.