Teknoloji

Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Windows 10 güvenli mod, genel olarak hasar görmüş işletim sistemi ya da Windows’un normal olarak açılmaması gibi sorunların oluşmasına neden olan sürücü veya programların düzeltilmesi için kullanılmaktadır.

Windows 10 güvenli mod sonrasında sadece Windows işletim sisteminin çalışmasını sağlayan en temel sürücü ve programlar çalışır. Güvenli mod ile başlatılan bilgisayarda ekranın her köşesinde Safe Mode ya da Güvenli Mod ibaresi bulunur. İşletim sistemine kurulan herhangi bir üçüncü parti program veya sürücü güncellemelerinden sonra ortaya çıkan bir uyumsuzluk sonrasında bilgisayar normal olarak açılamayabilir. Bu durumda işletim sistemini Windows 10 güvenli mod olarak başlatarak bilgisayarın açılmasına neden olan sorunu bulabilir ve bu sorunu çözererek sistemin tekrardan normal olarak başlamasını sağlayabilirsiniz.

Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Sistemin açılmasını engelleyen veya işletim sisteminin düzgün çalışmamasına neden olan sorunları ortadan kalmak için birçok işletim sistemini güvenli modda başlatma yöntemi vardır. Windows 10 güvenli mod açma yöntemleri;

  • Bilgisayarı çalıştırdıktan sonra karşınıza çıkan windows logosundan önce F8 tuşuna basın. Bu işlemi tekrarlamamak için bilgisayarı açarken F8 tuşuna birden fazla basabilirsiniz. Burayı kaçırırsanız eğer Windows normal olarak açılmaya çalışacaktır. Oturum açma ekranına geldiğinde bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar açılırken F8 tuşuna basarak ilgili ekrana geldiğinizde önünüze birçok seçenek çıkacaktır. Bu seçenekler arasında bulunan Güvenli Mod yazısının solundaki numara 4 ise F4 tuşuna veya 4 tuşuna basarak bilgisayarın güvenli modda başlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Bir diğer Windows 10 güvenli modda başlatma yöntemi ise bilgisayar açıkken genellikle ekranın alt kısmında bulunan görev çubuğundaki Windows logosuna tıklayın ve Aç/Kapa simgesine basın. Ufak bir pencere karşınıza gelecek burada shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlatı seçin. Bilgisayar açılırken karşınıza mavi ekran gelecektir. Buradan sonra şu adımları izleyin; Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Başlangıç Ayarları > Yeniden Başlat. Bu adımlar sizin sisteminizde İngilizce ise bu adımları takip edebilirsiniz; Troubleshoot > Advanced options > Startup Settings > Restart. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra karşınıza 9 adet seçenek gelecek. Bu seçeneklerden Güvenli Mod 4. sırada olduğu için 4 tuşuna ve F4 tuşuna basın böylece sisteminiz güvenli modda çalışacaktır.
  • Başka bir yöntem ise bilgisayarı sürekli olarak güvenli modda yeniden başlatmanız gereken durumlar için oldukça kullanışlıdır. Windows Tuşu + R kombinasyonuyla çalıştır penceresine msconfig yazın ve tamam tuşuna basın. Açılan pencerede Ön Yükleme bölümüne geçin ve Güvenli Önyükleme yazsının solundaki kutucuğu tikleyin. Bu işlemin ardından bilgisayarı her yeniden başlattığınızda otomatik olarak güvenli moda geçiş yapacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.