İnternet

Amazon Türkiye’ye Geliyor!

Dünyadaki en büyük e-ticaret markası olan Amazon Türkiye’ye şube açmaya geliyor. Bloomberg HT TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay’ın, twitter’ı üzerinden duyurduğu haber, Türk kullanıcılarda şimdiden heyecan yarattı!

Uzun süredir dile getirilen Amazon’un Türkiye’ye geleceği haberleri sonunda gerçekleşiyor. Haberini sağlam e-ticaret kaynaklarına dayandıran Ali Çağatay, şirketin 2018 yılında Türkiye’ye gireceğini duyurarak “Bu tip küresel markalar, yerel bir piyasaya girdiklerinde oradaki firmaların rekabet şansını zorlar” şeklinde açıklamada bulundu. Bunun yanında, Türkiye’ye geldikten sonra başka alımlar da yapacağı konuşulan Amazon şirketinin sektördeki yerini sağlamlaştıracağı ortak görüş içerisinde.

Ali Çağatay'ın tweeti
Ali Çağatay’ın attığı tweet

Yakın zamanda da ABD’nin organik gıda devi Whole Foods Market’i 13,7 milyar dolar fiyata satın alan Amazon, aynı zamanda da Körfez Bölgesi’nin en büyük e-ticaret şirketlerinden Souq’u bünyesine katmıştı. Bu olaylar çerçevesinde de Ortadoğu’daki e-ticaret gücünü kayda değer bir şekilde arttırmıştı.

Piyasa değeri 565 milyar dolar civarındaki Amazon’un, Ağustos ayında Türkiye’ye geleceği konuşulmuş, bu haberler üzerine de Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Amazon’un Türkiye’de şirket kurması elektronik ticaretin gelişmesi için olumlu bir gelişme. KOBİ’lere yeni bir platform” açıklamasında bulunmuştu.

Bilmeyenler İçin Amazon

Amazon Şirketi Nedir?
Amazon nedir?

Amazon, 1994 yılında kurulmuş olan ve şu anki değeri 565 milyarı bulan bir e-ticaret şirketidir. Şirket bünyesinde her türlü kitap, bilgisayar oyunları, yazılımları ve donanımları, filmler, müzikler, elektronik cihazlar ve oyuncaklara kadar hemen her türden ürün bulunmaktadır.

Her ne kadar şuan için Türkiye içerisinde Amazon doğrudan servis sunmuyor olsa dahi, ABD ve diğer birçok ülke için Amazon tüm dünyanın en büyük perakende alışveriş sitesi olarak kabul edilmekte. İçerisinde yüzbinlerce ürün bulunduran şirket, maalesef Türkçe desteğine sahip değil.

Amazon Web Services (AWS)

Amazon Web Services
Amazon web services

Amazon Web Services (AWS), bulut teknolojileri üzerine kurulmuş, depolama ve uzaktan kontrol sistemidir. İlk kez 2006 yılında açılan web servisleri, günümüzde büyük bir rağbet görmektedir. Amazon, resmi olarak her ne kadar Türkiye içerisinde, alışveriş alanında yer almıyor olsa da AWS ile Türkiye’de, İstanbul’da yer alan ofisleri vasıtası ile hizmet vermektedir. Bütün bu hizmetlere de Amazon’un kendi sitesinden ulaşılabilirliği mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Aras Kargo, AliExpress ve Alibaba ile Anlaştı! başlıklı makalemizde Alibaba Aras Kargo ve AliExpress Aras Kargo hakkında bilgiler verilmektedir.

adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün