Teknoloji

GeForce Experience Nedir? Ne İşe Yarar?

Nvidia GeForce Experience, Nvidia ekran kartına sahip kullanıcıların bilgisayarlarında bulunan oyunları optimize ederek en iyi performansın yanında en iyi kaliteyi almalarını sağlamaktadır.

Oyunlarınızı kurduktan sonraGeForce Experience ayarlar bölümünden oyunlar penceresine girin ve oyunun yüklü olduğu konumu seçerek Şimdi Tara öğesini tıklayarak oyunlarınızı optimize etmek için hazır konuma getirebilirsiniz. GeForce Experience tarafından ekran kartı, işlemci ve RAM değerlerine göre belirlenen ayarların dışında özel olarak kalite ayarı yapabilirsiniz. Oyunlarınızı optimize etme özelliğini kullanabilmak için dizüstü bilgisayarlarda en az GeForce 400M, masaütü sistemlerde ise GeForce 400 serisi ekran kartı bulundurmanız gerekmekte. Bu özelliklerin yanı sıra Shadow Play özelliği ile oynadığınız oyunları yayınlayabilirsiniz ayrıca oyundaki en eğlenceli anlarınızı kayıt edebilirsiniz. Ayrıca Nvidia hesabınız ile giriş yaparsanız çeşitli ödüller ve hediyeler kazanabilir ve daha fazla özellikten yararlanabilirsiniz.

Nvidia GeForce Experience Sürücü Güncelleme

Piyasaya çıkmış yeni oyunların performanslarını arttırmak, oyun içi hataları düzeltmek ve oyun deneyimini üst düzeye çıkartmak için geliştiriciler ile iş birliği halindedir. Game Ready sürücü güncellemeleri ile oyunları optimize ederek oyunlardaki performansı arttırır. GeForce Experience ekran kartınızla uyumlu olan güncellemeleri bulur ve indirmeye hazır hale getirir. Bu güncellemeler ekran kartı güncellemesi olabileceği gibi yeni çıkan oyunlardaki ufak hataların düzeltilmesi içinde güncellemeleri otomatik olarak indirir.

Nvidia GeForce Experience Shadow Play Nasıl Kullanılır?

Oyunları optimize etmenin yanı sıra oyun içerisindeki en eğlenceli anlarınızı kayıt edebilirsiniz. Nvidia Shadow Play üzerinden video çekebilir, Facebook,Twitch veya Youtube üzerinden canlı yayın yapabilirsiniz. Oyun oynarken çektiğiniz videoların kalitesi oyunu oynadığınız çözünürlük ile eşdeğerdir. Örneğin oyunu 1920×1080 çözünürlükte 60 FPS oynuyorsanız çekmiş olduğunuz videonun kalitesi de 1080P 60 FPS olacaktır. Çektiğiniz videolar yüksek kaliteli olduğu için video boyutları oldukça yüksek. Videolarınızın düşük boyutlu olmasını istiyorsanız eğer video kalitesini düşürüp kendinize özel ayarlar yapabilirsiniz.

Shadow Play ayarları içerisinden HUD düzeni penceresinden siz video çekerken oyundan kaç FPS aldığınızı gösteren ibareyi, kameranın ve mikrofonun açık olduğunu gösteren simgelerin yerlerini kendinize özel olarak ayarlayabilirsiniz. Klavye kısayolları içerisinden hangi tuşla video kaydına başlayacağınızı ve durdurabileceğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca yayını başlatmak için ayrı tuşlar atayabilirsiniz. Kayıtlar penceresi üzerinden çektiğiniz videoların veya ekran görüntülerinin bilgisayarınızda nereye kaydetmek istediğinizi seçebilirsiniz. Canlı yayın menüsünden yayın yapabileceğiniz 3 platformdan birini (Twitch, Facebook, Youtube) tercih edebilirsiniz. Upload hızınıza göre yapacağınız yayının kalitesini ayarlayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.