Teknoloji

Autotune Nedir? Autotune Nasıl yapılır? Program İndir

Birçok videoda veya klipte ses efektleri kullanılmaktadır. Özellikle sesi sanatsal bir şekilde kullanmak isteyenler autotune programı kullanmaktadır. Nitekim video editörleri veya bu işlerle ilgilenenler, autotune nedir sorusunu araştırmaktadır.

autotune nedir
autotune nedir

Autotune Nedir?

Autotune, günümüz şarkılarında pek çok sanatçı tarafından tercih edilen ses efekti uygulamasıdır. Hali hazırda seslerin dijital ortamda iyileştirilmesi olarak bilinmektedir. Ancak seslerin deforme edilerek farklı bir biçime kavuşturulmasına autotune denmektedir. Temel olarak autotune yapmak olarak bahsedilen işlem, sesin yeniden inşaası olarak kabul edilmektedir.

Özellikle pop ve rap şarkılarında autotune işlemi uygulanmaktadır. Çok fazla kişi bireysel olarak şarkı çıkarmak istemektedir. Ayrıca farklı kaygılar ile seslerini değiştirmek isteyen veya sanatını böyle yansıtan kişiler bulunmaktadır. Bu nedenle autotune efekti sıklıkla tercih edilmektedir.

Autotune Nasıl Yapılır?

Autotune yapmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Ancak temel olarak ses dijital olarak yeniden yapılandırılarak kayıt edilmektedir. Bu şekilde istenen ses yüksekliğine ulaşamayan kişiler rahatlıkla şarkıları seslendirebilmektedir.  Telefondan autotune yapmak için uygulamalar bulunmaktadır. Ancak kaliteli bir Autotune efekti hazırlamak isteyenler bilgisayardaki profesyonel programları kullanmaktadır.

Telefondan Autotune Uygulaması Ücretsiz

Akıllı telefon uygulama marketlerinde yer alan ücretsiz autotune uygulamaları ile ses güzelleştirmesi veya farklılaştırması yapılabilmektedir. Ancak bu uygulamalar kısıtlı ayarlar tanımaktadır. Yine de kısa sürede ses değiştirmek isteyenler hazır ayarlar ile hızlıca sonuç elde edebilmektedir. Birçok uygulama premium özellikler dahilinde tam kullanım sunmaktadır. Ancak yine de hazır ayarlar dışında kullanım imkanı bulunmamaktadır. Telefon autotune uygulamaları içerisinde en çok tercih edilen programlar; VOLOCO, Tune Me ve RAP Fame olarak bilinmektedir.

telefondan autotune yapma
telefondan autotune yapma

Autotune Programı İndir

Bilgisayardan autotune yapmak için sunulan programlar genel olarak daha profesyonel ve hassas ayarlar içermektedir. Adobe Audition, FL Studio gibi ses düzenleme programları en çok tercih edilen mix & mastering programlarıdır. Özellikle Adobe Audition autotune eklentileri ile ses değiştirme işlemi yapılabilmektedir. Audition üzerindeki popüler eklentiler Antares, Nectar 3’dür.

Autotune Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılmaktadır?

Kabaca autotune kullanan kişiler, ses renklerini belirli tonlar üzerinde baskılamaktadır. Bu şekilde şarkıda kullanılan beat ile uyumlu bir melodi yakalanmaktadır. Özellikle rap şarkılarında kullanılan autotune uygulaması bu yönde uygulanmaktadır. 

Son yıllarda ünlenen rap şarkılarının hemen hepsinde autotune işlemi uygulanmıştır. Bu efekt sayesinde farklı sanatsal çalışmalar yapılabildiği gibi sesi kötü olan kişilerin kötü söylediği yerler düzeltilebilmektedir. Nitekim pek çok kişinin şarkı çıkarmasının arkasında autotune teknolojisinin sağladığı avantajlar yer almaktadır. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.