Oyun

Cyberpunk 2077 İnceleme

Uzun süren yapım sürecinin ve ertelemelerin ardından sonunda Cyberpunk 2077 piyasaya sürüldü. Oyun bazıları için bir hüsrana neden olsa da diğer bir kesim de tarihin en iyi oyunlarından biri olarak nitelendirmekte. Bu yazımızda oyun piyasasını ikiye bölen Cyberpunk 20772’yi PC’de inceledik. Gelin, oyunun tüm artı ve eksilerine yakından bakalım. 

cyberpunk 2077 inceleme
cyberpunk 2077 inceleme

Cyberpunk 2077 – Oyunun Hikayesi

 

Öncelikle belirtelim ki, oyunun hikayesi mükemmel olmasa da oldukça sürükleyici ve ilgi çekici. Aksiyonu bol bu olaylar örgüsünde Jonny Silverhand karakteri ile Türkçe çevirili bir hikâye sunuluyor. Oyunda ilerledikçe zorlaşan görevler, oyuna daha fazla odaklanmanızı sağlıyor. Hikâye her ne kadar yer yer klişelerle bağlasa da bol aksiyonlu, oyunun ilgi çekici bir senaryoya sahip olduğunu inkâr edemeyiz. Ayrıca, hikâye anlatıcısının Keanu Reeves olması da ana karaktere fazladan bir katkı yapıyor. 

Cyberpunk 2077 Artıları

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Cyberpunk 2077 çıkış tarihi her ne kadar uzun süre ertelense de senaryo açısından bu gecikmeye değdi, diyebiliriz. Oyunun senaryosu sürükleyici ve aksiyon açısından bol. Buna ek olarak yan görevlerden bahsedecek olursak, ana hikâyeyi kesinlikle aratmayan bir yan görev tablosu ile karşılaşıyoruz. İstenen sonuca ulaşmak için zorunlu yan görevler de bulunmakta. 

Oyunun en favori özelliği, canlı bir açık dünyaya sahip olması. Açık dünya o kadar gerçekçi unsurlar üzerine kurulmuş ki, ana hikâyenin sürükleyiciliğini de olumlu anlamda etkilemekte. Meydan ve sokaklarda insan kalabalığı, özellikle diğer oyunlarla kıyasladığımızda beğeni toplayan bir detay. Teknik detaylardan bahsedecek olursak, Cyberpunk sistem gereksinimleri neredeyse ortalama performansa sahip PC’lerle uyumlu. Bu açıdan da oyun, ulaşılabilir olmayı ve her kese hitap etmeyi amaçlamış. 

Cyberpunk 2077 Eksileri

 

Oyunun bariz en büyük eksikliği, aslında bir nevi diğer oyunlara benzer yapıda klişe bir hikâyeye sahip olması. Oyunda tatmin edici birçok çeşitlilik bulunsa da basite indiğimizde nişancı- aksiyon dolu bir yapıda. Evet, açık dünya diğer benzer oyunlara kıyasla daha gerçekçi ve küçük detaylarla zengin. Ancak açık dünyada yapılanların gerçek sonuçlarını göremiyoruz. Aslında oyunu bu açıdan eleştirmek doğru bir yaklaşım değil, fakat CD Project RED’in bu konuda verdiği vaatleri ve yaptığı açıklamaları, bizi bir hayli büyük beklentiler içine soktu, diyebiliriz. 

Sonuç olarak, oyunda performans sorunlarına, hatalara rastlamak mümkün. Özellikle bu hataları göz önünde bulundurduğumuzda keşke biraz daha ertelenseydi ama daha mükemmel bir çıkış yakalasaydı dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak oyunun genelde kötü bir deneyim sunduğunu söylemek, haksızlık olur. Her şeye rağmen hem hikayesi hem de oynama çeşitliliği sunmasıyla bizlerden geçer not aldı. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.