Teknoloji

Sıvı Soğutma Nedir? PC Fiyatları Ne Kadar?

Soğutma teknolojik aletlerin ısınma sorununu ortadan kaldırmak için uygulanan bir yöntemdir. Özellikle yük altında sürekli olarak çalışan elektronik aletlerin hızlıca soğutulmaları gerekmektedir. Yüksek sıcaklık ile oluşan ısı birikiminin donanıma zarar vermesini engellemek için de sıvı soğutma sistemleri kullanılmaktadır. 

Bilgisayar üzerinde oyun, çizim, kayıt gibi pek çok iş yürütülebilmektedir. Bu süreçler işlemci ve diğer donanımlar üzerinde yük oluşmasına neden olmaktadır. Yüksek sıcaklık değerlerinin donanıma zarar vermesini engellemek içinse pc sıvı soğutma sistemi kullanılmaktadır. 

sıvı soğutma pc
sıvı soğutma pc

Sıvı Soğutma Neden Kullanılır ve Nasıl Çalışır?

Piyasadaki pek çok sistem hava soğutma sistemi ile sıcaklık dengesini sağlamaya çalışmaktadır. Fakat yüksek performansta çalışması istenen render veya oyun bilgisayarlarında hava soğutma yetersiz kalmaktadır.  Bu durumda FPS kayıpları, gecikmeler veya donmalar yaşanmaktadır. İşte hava soğutmanın yetmediği durumlarda cpu sıvı soğutma kurulumu yapılarak sıcaklık dengesi sağlanmaktadır. Hava soğutma sistemi donanım üzerindeki hava kanallarına fanlar aracılığıyla hava üflenmesi ile sağlanmaktadır. Sıvı soğutmada ise sıvı kanalları donanım üzerinde ısıyı alacak şekilde dolaşır ve ısının donanımlarda birikimini önler. 

Sıvı soğutmanın çalışma mantığı akciğerlere benzetilebilmektedir. Öncelikle soğutma sıvısı su bloğundan geçip tabandaki ısıyı emer. Ardında bu sıvı radyatöre iletilir ve radyatör sıvıyı hava ile soğutur. Radyatör üzerindeki fanların sıvıyı soğutmasının ardından ısısı düşmüş sıvı tekrar dolaşıma kazandırılmaktadır. 

sıvı soğutucu
sıvı soğutucu

PC Sıvı Soğutma Maliyeti Ne Kadar?

Sıvı soğutmanın hava soğutmadan temel farkı, daha kompleks bir şekilde çalışarak sürekli donanım sıcaklığını düşük seviyelerde tutmasıdır. Firmalar işlemcilerin orta ayarlarda çalışabilecek şekilde fan donanımlarını hali hazırda donanıma dahil olarak sağlamaktadır. Sıvı soğutmalar ise spesifik olarak oluşturulan sistemlerin soğutulmasında tercih edilmelidir. Aksi halde gereksiz maliyet oluşturmaktadır.

Sıvı soğutma sistemleri işlemci ve ekran kartları üzerindeki sıcaklığı hızlı ve etkili bir şekilde soğutan bir teknoloji olduğu için özel bir bütçe ile sahip olunacak ürünlerdendir. Özellikle CPU overclock  yapmak isteyen kişilerin tercih etmesi gereken sıvı soğutmalar yaklaşık olarak bir işlemci fiyatına satılmakta. 2021 sıvı soğutma fiyatları en düşük 600 TL bandında bulunurken ortalama bir sıvı soğutma sistemi fiyatı 1000 TL’den itibaren başlamaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.