Teknoloji

Zcash Nedir?

Zcash olarak bilinen kripto para birimi Zooko Wilcox tarafından bulunmuştur. Zooko Wilcox, Zerocoin Electric Coin Company CEO’sudur. İlk olarak 29 Ekim 2016 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Bitcoin ile farklı nitelikleri içerisinde barındıran kripto para birimidir. Blockchain teknolojisini herhangi bir merkez gözetmeksizin kullanmaktadır. Bu kripto para birimi üzerinden işlem yapanları ve yapılan bu işlemlerin transfer miktarlarını anonim olarak gösteriyor.

İçindekiler

Zcash Nedir ?

Piyasada bulunan bütün kripto para birimleri Bitcoin veya Ethereum’un alt kümesidir. Zcash diğer kripto para birimlerinin altyapısı olan Blockchain teknolojisini farklı bir protokol yapısıyla işleme sokmaktadır. Böylece bu protokolü yani zk-SNARK yapısını kullanarak kullanıcıların işlemlerini anonim olarak yapmasını sağlıyor. Zcash ile yapılan işlemler, alıcı ve işlemleri blok zincirinde gizlenebilir. Bu işlemleri görüntülemek için görünüm anahtarına sahip olmanız gerekiyor. Bitcoin’de karşıdaki kişinin adresine sahipseniz o kişinin yapmış olduğu bütün işlemleri görüntüleyebiliyorsunuz. Fakat bu kripto para birimi zk-SNARK isimli güvenlik teknolojisiyle kullanıcıların kendi ağlarında yaptığı işlemleri saklayabiliyor. Birçok önemli insan tarafından desteklenen kripto para birimi olan Zcash toplam 20 milyon adet üretilecek. Madencilik yapacağını bloklarda 2.5 dakikalık kısa işlemler yapabiliyorsunuz.

Zcash açık kaynak yerine bir şirket tarafından kurulduğu için kullanıcılar tarafından hoş karşılandığı söylenemez. Bitcoin ve Ethereum’dan bir diğer farkı ise kurucu ödülü adındaki maden ödüllerine vergi koyarak işçileri ve bu kripto para birimi için yatırım yapan yatırımcılara ödül verme sistemi geliştirmiş olmasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.