Teknoloji

Intel Cannon Lake işlemcileri ne zaman gelecek?

Cannon Lake Intel’in 2018 yılın da çıkarmayı planladığı Micro-Architechure(Mikro-Mimari)’nin kod adıdır. Cannon Lake mimarisinin en büyük özelliği mimarisinde kullanılacak 10nm’lik (nanometre) transistörler olmasıdır. 2017’nin son çeyreğinde çıkan Coffee Lake işlemcileri 14nm transistör boyutuna sahip iken, Cannon Lake işlemciler Intelin yeni “Process-Architecture-Optimization” (İşlem-Mimari-Optimizasyon) uygulamasının bir sonraki yarı-iletken üretiminin ilk adımı olacaktır.

Intel Cannon Lake işlemcileri ne zaman gelecek?

Cannon Lake işlemcilerin Intel’in Sky Lake mimari ailesinin son üyesi olması bekleniyor. Sky Lake’ten sonra Ice Lake kod adı altında yeni bir mikro-mimarinin çıkması bekleniyor. Ice Lake mimarisi 10nm+ olarak duyuruldu. Yani 10nm ile üretilecek olan 8.nesil Cannon Lake işlemcilerin, geliştirilmiş ve daha çok optimize edilmiş haliyle kullanıcılarına ulaştırılmasını hedefliyor.

Intel’in Transistör Boyutları

Ice Lake ailesinin Intel’in 9.nesil işlemcilerini mi oluşturacağı hakkında herhangi bir bilgi verilmiş durumda değil. Ayrıca Intel’in Ice Lake serisinin çıkış tarihlerini 2 kez ertelediğini de söylemeliyim. Her ne kadar işlemcilerin transistör boyutları küçülse de ve performansları bu boyutlara paralel artsa da, artık transistör boyutunu küçültmek eskisi kadar kolay olmayacaktır. 1989 yılında üretilen mikro-işlemciler 800nm boyutunda transitörlere sahip iken 10 sene sonra 1999’da mikro-işlemciler 180 nm transistör boyutuna sahiptiler. Ancak 2001’de üretilen işlemcilerin transistör boyutları 130nm iken, 2012’de işlemciler 22nm boyutuna sahiptiler.

Transistör boyutları küçüldükçe, bir sonraki küçültme işlemi bir o kadarda zorlaşıyor. Bu da artık Intel’in işlemci nesilleri arasındaki zaman farkının artacağı anlamına geliyor. Yakın zamanda 10nm üretilecek olan işlemcilerin transistör boyutları Intel’in bir sonraki planına göre 7nm’ye düşmesi hedefleniyor. Ancak bunun ne zaman faaliyete geçip raflarda yerini alacağını söylemek şimdilik mümkün değil.

Bir önceki yazımız olan Win 10 Aşırı Ram Kullanımı Çözümü başlıklı makalemizde Win 10 Aşırı Ram Sorunu, Windows 10 Aşırı Bellek Kullanımı Çözümü ve Windows 10 Aşırı Ram Kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün