İnternet Oyun Teknoloji

Live Split İndir

Oyun dünyasında rekabet halinde olan oyuncular oyun süresi ile birbirlerine meydan okumaktadır. Bunun için gerekli olan Speed Run programı Live Split ile oyun takibi yapılmaktadır. Resmi Speed Run kuruluşları dahi Live Split programının kullanılmasını uygun görmektedir. Nitekim oyuncular arasında da Speed Run yarışmalarında da bu program kullanılmaktadır.

live split run programı indir
live split run programı indir

Live Split Programı Nedir

Speed Run severlerin tercih ettiği Live Split, oyun içi bölümleri kayıt altında tutmaya yarayan bir sayaçtır. Sayaç oyunun başından itibaren açık olarak kullanılmaktadır. Böylelikle oynanış süresi kayıt altında alınmaktadır. Programın kolay kullanıma sahip olması nedeniyle de pek çok kişi rahatlıkla uygulamayı kullanabilmektedir. Ayrıca oynanış sırasında ekranı işgal etmeyen, yalın bir tasarıma sahip olması da yine bu programı kullanılabilir kılmaktadır.

Live Split Güncel Versiyon İndir 2021

Live Split güncel versiyon ile oyunlarda speed run yapmak isteyenler süreyi takip edebilmektedir. Keza program, oyun içerisindeki bölümlere göre süreyi takip etmeyi kolaylaştırmaktadır. Nitekim bu bölümlerin hedef zamanları da yine kişisel olarak değiştirilebilmektedir. Böylelikle aşamalardaki zamanlamalar kayıt altına alınarak speed run antrenmanları yapılabilmektedir. 

Live Split open source bir yazılım olduğu için internet üzerinde hemen her siteden erişilebilmektedir. Nitekim geliştirme aşamasında da farklı versiyonları da yer almaktadır. GitHub üzerinde yer alan kaynak dosyaları da geliştirilmeye hazırdır. Ancak resmi son versiyonu livesplit.org üzerinde yer almaktadır. Güncel Live Split indirmek için programın resmi websitesi tercih edilmelidir.

Live Split Kurulumu

Speed Run sayacı indirmek için Live Split’in resmi sitesi kullanılmalıdır. Resmi sitesinde yer alan son sürüm sayaç programı 1.8.15 sürümüne aittir. İlgili dosyanın indirilmesi ile kurulum basitçe tamamlanmaktadır. Kurulum sonrası Live Split ayarları oyuna özel ve kişisel tercihlere göre yapılmalıdır. Speedrun.com, Splits.io gibi kaynaklar sayaçın görünür bir şekilde yer aldığı Speed Run’ları geçerli kabul etmektedir.

Live Split Ayarları ve Kullanılan Oyunlar

Live Split ayarları oyun içerisinde olduğu kadar Speed Run sıralamalarına dahil olmak için de önemlidir. Gerekli ayarlamaların native olarak herkes tarafından uygulanması gerekmektedir. Lakin hemen her oyunda ortak ayarlar kullanılmaktadır. Live Split Speed Run Sayacı kullanılabilen favori oyunlar Minecraft, Outlast, Half-Life gibi künt isimlerdir.

Live Split nasıl saydam yapılır?

Eenk saydamlık ayarı için Layout Settings içerisindeki seçenekler kullanılmaktadır. Bu pencere içerisinde pencere kalınlığı, şeffaflık, genişlik, renkler gibi çeşitli ayarlar yer almaktadır. Genel kurallar dahilinde background siyah ve Solid Colour olarak geçerli olmalıdır. Ancak oynanış içerisinde saydam hale getirilerekte kullanılabilmektedir.

Live Split OBS ekleme nasıl yapılır?

Live Split ekran görüntüsü alırken OBS kullanılabilmektedir. Keza yayıncılar OBS üzerinden yayın yaparken sayaç kısmını ekrana vermektedir. Bu nedenle OBS üzerinde Live Split sayacı eklenmelidir. Bunun için OBS ayarlarına sahne içerisinde “Pencere Yakalama” ile Live Split programa tanıtılmalıdır. Ayrıca Live Split ile video başlama/bitiş senkronize edilebilmektedir. Böylelikle yalnızca speedrun aşamalarının kaydı yapılabilmektedir.

speedrun sayavı live split
speedrun sayavı live split

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.