Teknoloji

WinSCP Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dünya üzerinde bulunan tüm ftp yazılımlarını unutun. WinSCP, çıktığı ilk günden günümüze kadar kendini en çok geliştiren ve halende geliştirmeye devam eden ftp programıdır.

Oldukça fazla işlevselliği olan ve bir ftp programından çok daha fazlasını kullanıcısına sunan WinSCP, aynı zamanda kendi içerisinde putty gibi diğer gerekli uygulamaları barındırır.

WinSCP Nedir?

WinSCP; İnternet sitesi sahibiyseniz veya internet üzerinde sunucunuz var ise kendi bilgisayarınız ile karşı internet sunucunuza bağlantı sağlayabilen oldukça etkili bir yazılımdır. Piyasadaki diğer yazılımlara göre çok daha sade ve kullanımı kolay olan bu yazılım sayesinde dosya aktarımı ve dosya düzenleme gibi işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

WinSCP Nasıl Kullanılır?

Aşağıda size ftp adresinize nasıl bağlanabileceğiniz ve WinSCP programını nasıl kullanabileceğiniz hakkında bir kaç detay sunacağız.

WinSCP Kullanımı
WinSCP Nasıl Kullanılır?

Uygulamaya girdikten sonra yukarıdaki resimde olduğu gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencere ftp adresinize bağlanmanın en kolay yoludur. Resmin sağ tarafında görmüş olduğunuz (oturum sekmesi) alandan sunucumuza veya hosting adresine bağlantı sağlayacağız.

Ne Nedir?

Dosya İletişim Kuralı: Eğer sadece hosting hesabınız var ise bu bölümden sadece FTP seçebilirsiniz. Eğer sunucunuz varsa ve sunucudaki tüm dosyaları görmek istiyorsanız SFTP bağlantısı kurabilirsiniz. Bu seçenek bağlantı biçimidir.

Sunucu Adı: Buraya sunucunun, ftp adresinin veya bağlanmak istediğiniz makinenin alan adını veya ip adresini yazacağız.

Kapı Numarası: Bu kısım bağlanmak istediğiniz sunucunun port adresidir. Genellikle 22 olsa da bazı hosting firmaları başka portlar üzerinden işlem sağlamaktadır.

Kullanıcı Adı / Parola: Bu kısıma ise size verilmiş olan veya oluşturduğunuz kullanıcı adını ve parolayı yazacağız.

Tüm bu alanları doldurduktan sonra oturum aç seçeneğine basınız. Eğer alanları doğru doldurduysanız ftp girişiniz başarılı bir şekilde gerçekleşecektir. WinSCP zaman zaman ekstra güvenlik sebepleri ile ikinci kez sizden parola isteyebilir. Bu tür bir durum yaşanırsa yine ftp adresinin parolasını yazın.

WinSCP Nasıl İndirilir?

Yazılımı indirmek için her zaman resmi internet sitesini tercih edin.

Resmi İnternet Sitesi / İndirme Sayfası: https://winscp.net/eng/download.php

Yukarıda paylaşmış olduğumuz bağlantıya giderek oradan size en uygun seçeneği seçin.

Installation Package: Bu seçenek ile indirmeniz en sağlıklı yöntemdir. Programın direk “setup” dosyasıdır.

Portable Executables: Bu seçenekle indirmeniz durumunda size programın kurulu halinin sıkıştırılmış dosyası karşınıza çıkar. Genelde hatasız çalışsa da kullanmış olduğunuz işletim sistemine bağlı olarak bazen hata ile karşılaşabilirsiniz.

Diğer seçenekler ise geliştiriciler ve yazılımı incelemek isteyenler içindir.

FileZilla, CuteFTP gibi eski nesil ftp programlarının aksine oldukça verimli çalışan bu uygulamayı kurduktan sonra başka ftp programı aramanıza gerek kalmayacak. Özellikle günümüzün en gelişmiş ücretsiz yazılımı olan wordpress ile tam uyumlu çalışan bu programı sizde deneyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.