Oyun

Don’t Starve: Arılar ve Arıcılık

Don’t Starve oynarken en önemli yemek kaynaklarından bir tanesi olan arıcılık, oldukça kolay bir şekilde yemek yapabilmenizi sağlıyor.

Eğer yeterli miktarda arıya sahipseniz günlük olarak kovan başına 6 adet bal ürettirebilirsiniz. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi Don’t Starve Together oynarken de hayatta kalabilmek adına arıcılık yapabilirsiniz. Sizlere arıcılık hakkında bir kaç bilgi vermek isteriz.

Don’t Starve: Arıcılık

Oyunda arıcılık yapmanın bir çok faydası bulunmaktadır.

  1. Yeterli miktarda arıya sahip bir kovanın etrafını çiçeklerle donatırsanız günlük kovan başına 6 adet bal üretimi sağlayabilirsiniz.
  2. Arılar; oyunda yaz ve kışın geldiğini anlamanızı sağlayan en önemli yaratıklardır. Evinizin yanında arı kovanları bulundurmanız sizi yeni mevsime erken hazırlamakta faydalı olabilir.
  3. Üretilen balların dayanıklılık süresi normal şartlarda bile en az 35 gündür. Bu sayede güzel bir stok yapabilir ve uzun süre yemek ihtiyacı çekmezsiniz.

Arı Kovanı Nasıl Yapılır?

  • Arı kovanı yapabilmek için en önemli unsur arı yakalamaktır. Oyunda arı yakalamak için kendinize “bugnet” olarak geçen bir ağa ihtiyacınız var. Bu ağı yapabilmek için örümcek ağlarını kullanabilirsiniz. 1 kovan yapabilmek için 4 tane arı yakalamanız gerekmektedir.
  • Herhangi bir arı kovanını kırdığınızda içinden baldan başka bir adet “petek” kovan yapmak için gerekli olan malzemelerden bir tanesidir.
  • Kovan yapmak için gerekli olan son malzeme ise tahtadır. Kovan yapabilmek için 2 adet tahta gereklidir. Bu tahtaları sağlamak içinde kestiğiniz odunları birleştirmeniz yeterlidir.
Not: Arıların bal üretmeye başlamaları için kovanın etrafında çiçekler olmalıdır. Çiçek ekebilmek içinse canlı bir kelebek yakalamanız gerekmektedir.
Not2: Ayrıca arı kovanlarının etrafında ne kadar çok çiçek olur ise arıların verimliliği de aynı orantıda artış sağlayacaktır.
Ayrıca arı kovanları toplamda 4 seviyeden oluşur. 4.seviyede iken bal toplamanızı öneririz. Bu seviyede ballar yere değmeye başlamıştır. Kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Arıcılık Şapkası Nasıl Yapılır?

Arıcılık yaparken aldığımız hasarı en aza indirgemek için özel bir şapka vardır. Bu şapkayı yapabilmek için 2 farklı malzemeye ihtiyacımız var.
  1.  8 adet örümcek ağı.
  2.  1 adet ip.

Bu iki malzemeyi birleştirdiğinizde arıcılık şapkası elde edeceksiniz. Balları toplarken giymenizi öneririz.

Kısa Bilgi: Arıcılık yaparken aldığınız hasar az olduğu için üstünüzde zırh veya arıcılık kıyafetleri dışında bir şey varsa çıkartınız. Arılar az ama çok seri vururlar. Bu yüzden zırhınız ve kıyafetiniz boşuna hasar almasın. Kaybettiğiniz canı kolaylıkla ballardan ürettiğiniz yemek ile toplayabilirsiniz.
Don’t Starve için arıcılık üzerine oldukça konuştuk. Peki oyundaki arılar hakkında bilgi edinmek ister misiniz?

Don’t Starve Arılar ve Arı Çeşitleri

Oyunda arılar “katil arılar” ve “normal arılar” olarak ikiye ayrılmaktadır.

Normal Arılar

Toplamda 100 canları bulunan normal arıların yürüme hızı 4 iken koşma hızları ise 6’dır. Ayrıca size her vurduklarında 10 hasar verirler. Kestiğinizde ise içinden arı iğnesi ve bal çıkmaktadır.

Katil Arılar

Katil arıların normal arılardan farkı sizleri gördüklerinde direk olarak saldırıya geçmelidir. Can değerleri ve hızları normal arılar ile aynıdır.

Bir önceki yazımız olan Worlds Adrift Nedir? başlıklı makalemizde Worlds Adrift İncelemesi ve Worlds Adrift İpuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün