Oyun

Football Manager 2018 İncelemesi

Sega firmasının yayıncılığını yaptığı ve SIGames tarafından geliştirilen Football Manager 2018 oyununun incelemesi ile karşınızdayız. Bu incelemeyi yazarken sadece seriyi sürekli oynayan oyuncuları değil, oyuna yeni başlayan oyuncuları da düşünerek oldukça detaylı bir sunum yapacağız.

Football Manager Nedir?

Football Manager, futbol menajerliği simülasyon oyunudur. Zamanında Championship Manager olarak karşımıza çıkan bu oyun daha sonra ekibin ikiye bölünmesi ile Football Manager olarak üretilmeye ve geliştirilmeye başlamıştır. Oyunda menajerlik kavramını tam olarak yaşıyoruz diyebiliriz. Sadece teknik direktörlük yapmıyoruz, tamamıyla kulübü elimize alıp gerçek bir menajerin yaptıklarını yapıyoruz. Teknik direktörlüğün yanı sıra; oyuncu alım satımı, alt yaş kategorileri yönetme, alt yapıyı yönetme, bütçeyi düzenleme, yönetimden stadyum ve tesisler için düzenlemeler isteme gibi bir çok konuya el atabildiğimiz bu oyun tamamen futbol tutkunlarını bağımlılık derecesine sokabilecek cinsten.

Football Manager 2018 Yenilikleri

Oyunun 2018 sürümü yayınlandıktan sonra detaylı bir inceleme yapma fırsatı bulduk diyebiliriz. Oyuna bir çok yenilik eklendi. Bunları size madde madde saymakta fayda var.

 • Artık oyun açılışında bizi bir müzik karşılıyor. Oyun içerisinde ayarlara gittiğimizde de yine aynı müzikle karşılaşıyoruz.
 • Maç motoru gözle görülür bir şekilde iyileştirildi.
 • Sağlık merkezi eklendi.
 • Oyuncu gruplaşmaları eklendi.
 • Taktik sistemi tamamen değiştirildi.
 • Daha gerçekçi stadyumlar eklendi.
 • Oyuncu havuzu ortalama olarak 30.000 kadar artırıldı.
 • Gözlemcilik sistemi fazlasıyla geliştirildi.
 • Yeni sosyal medyalar eklendi.
 • Oyun ilerleme hızı artırıldı.
 • Arayüz geliştirildi.

Tüm bunların yanı sıra daha eklenen ve geliştirilen bir çok özellik mevcut. Fakat en önemli gelişmeleri bunlar olarak nitelendirebiliriz.

Kariyer Tavsiyeleri

Football Manager 2018 Takım Tavsiyeleri için daha önce yayımlamış olduğumuz detaylı yazıya göz atarak oradan en uygun takımı seçebilir ve kendinize güzel, keyifli geçecek bir kariyer başlangıcı yapabilirsiniz. Yeni bir kariyere başlarken dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var.

 1. Kariyerin sizi oyuna ne kadar bağlı tutacağına dikkat edin.
 2. Seçeceğiniz takımlar en alt liglerin takımları dahi olsa taraftar grupları hakkında bilginiz olsun.
 3. Cimri yönetime sahip takımlardan uzak durun.
 4. Takımların sahiplerinin bireysel kişiler olmasına dikkat edin. Belki takımınıza zengin bir iş adamı talip olabilir.

İndirilebilir İçerikler

Oyunda çok büyük bir lisans problemi olduğu için bazı liglerin, takımların isimleri farklı durumda. Bu problemi halletmek için oyunun hayran kitlesi tarafından yapılan çalışmalar mevcut. Aynı zamanda oyuna görsellik katacak temalar, yüz paketleri, logo paketleri, stadyum paketleri gibi bir çok dış çalışma mevcut. Bu tarz çalışmaları hayran sitelerinden indirebilir, oyundan aldığınız zevki 3 kat artırabilirsiniz.

Yine aynı şekilde taktik yapımında sıkıntı yaşıyorsanız, antrenman programı hazırlamakta zorlanıyorsanız veya oyuncu seçmek sizin için işkence halini alıyorsa bunlar içinde indirilebilir içerikler var. Özellikle Football Manager 2018 ile bu dosyaların sayısı çok daha arttı diyebilirim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.