Yaşam

Nightcore Müzik

Dinlediğiniz şarkılar artık eski tadı vermemeye mi başladı? Daha farklı bir tür mü arıyorsunuz? O zaman size Nightcore müzik türünü anlatmama izin verin.

Aslında Nightcore’u, şarkıların elektronik hale getirilip hızlandırması olarak da açabiliriz. Sevilen şarkılardan bir köşede unutulmaya yüz tutmuş şarkılara kadar her türlü şarkıyı uyarlayabileceğiniz bu tür çoğunlukla gençlere hitap etmekte. Türk şarkılarda bunu pek fazla görmesek de yabancı sektörde bu şarkılar büyük bir yer kaplamakta. Öyle ki bazı şarkıların normal hallerinden bile daha çok beğeni almış versiyonları bulunmakta.

Şarkıları hızlandırmak dediysem de hiç mi ağır versiyonlar yok diyebilirsiniz. Her türlü şarkıyı uyarlayabildiğimiz bir tür olan bu tip, buna da olanak sağlamakta. Dram yüklü bir şarkıyı dahi bu hale getirebilir, belki de daha dramatik bir şarkı çıkarabilirsiniz.

Bir de şunu belirtmek gerek. Yapımcılar, genellikle kapaklarını anime fotoğraflarından yapmakta. Bu da onlara ayrı bir hava vermekte. Özellikle anime izleyicileri Nightcore müziği ağırlıklı olarak dinlemekte. Siz de video izleme platformlarında arama yaparak bu durumu gözlemleyebilirsiniz. Bunun sebebini farklı şekillerde açıklayanlar bulunmakta. Yapımcıların çoğu havalı gözüktüğünü söylese de bunun asıl sebebinin Osu! oyununun olduğu biliniyor. Başka bir yazımda da sizlere bu oyunu anlatmak isterim.

 

Peki bu şarkılara nereden ulaşabiliriz?

Video izleme platformları üzerinden istediğiniz şarkının değiştirilmiş versiyonuna ulaşmanız mümkün. Başlangıçta da dediğim gibi Türk şarkılar arasında pek yaygın olmasa da yabancı şarkılarda, en eski şarkıya kadar bulabilmeniz mümkün. Yapımcısına göre şarkının hızı ve sesin inceliği değişiklik gösterebilir fakat genel olarak herkes aynı ölçütü kullanır.

Tek tek şarkıları aramak istemiyorsanız veya radyo şeklinde arka arkaya dinlemek istiyorsanız dubtrack.fm veya plug.dj gibi sitelerdeki Nightcore kanallarına geçebilirsiniz. Bu kanallarda katılımcılar, kendi listelerindeki şarkıları sıra ile çalarak birbirlerine yeni şarkılar önermekte. Siz de bir odaya girip arkanıza yaslanarak çalan şarkıların tadına bakabilirsiniz.

Kendi Nightcore’unuzu mu yapmak istiyorsunuz? Nightcoremaker sitesine giderek, sadece birkaç tıklama ile bunu yapabilirsiniz!

Eğer daha önce hiç dinlemediyseniz, bu yazıyı kapattıktan sonra gidip dinlemenizi kesinlikle öneriyorum. Özellikle yabancı pop şarkıların Nightcore versiyonlarını sevebileceğinizi düşünüyorum. Şimdiden iyi dinlemeler!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.