Yaşam

Yeni Bir Sayfa Açmak İsteyenlere: Ankara Antlaşması

Ankara Antlaşması Nedir?

Ankara Antlaşması 1963 yılında Türkiye ile İngiltere, Fransa, Almanya ve Benelüks ülkeleri arasında imzalanan bir antlaşmadır. Ankara’da imzalanmıştır amacı ise İngiltere Birleşik Krallığı’nda kendi işini kurabilmeyi öngören antlaşmadır.

Antlaşma Kimleri Kapsar?

Türkiye, Romanya, Bulgaristan ülkelerini kapsamaktadır fakat Romanya ve Bulgaristan Avrupa Birliği içerisinde olduğu için aktif olarak sadece Türkiye’ye uygulanmaktadır.

Kimler Başvurabilir?

18 yaşını doldurmuş İngiltere’de iş kurmak isteyen ve belgeleyebileceği şekilde bu iş için ayrılmış sermayesi olan herkes vizeden yararlanabilir. Başvuranlar başvuruda belirttikleri işi yapmak zorundadır aksi taktirde antlaşma fesih edilir.

Antlaşmanın Özellikleri Nelerdir?

 • İngiltere Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kişiler burada yerleşik yaşama hakkına sahip olurlar.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’de kendi işini kurabilir ya da mevcut bir şirkete ortak olabilirler.
 • Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye yerleşen kişiler İngiltere vatandaşlarına sunulan ücretsiz ve sağlık gibi haklardan faydalanabilirler.
 • Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye yerleşen kişiler askerlik hizmetlerini 37 yaşına kadar erteleyebilir ve bedelli askerlik hakkından faydalanabilirler.
 • Ankara Antlaşması vizesi kapsamında İngiltere’ye yerleşen kişiler bakmakla yükümlü oldukları kişileri yanlarında götürebilirler. Aile bireyleri kişinin vize başvurusunda beyan ettiği mesleği yapmakla yükümlü değildir. İstedikleri diğer bir alanda çalışabilirler.
 • Ankara Antlaşması’nda değiştirilemez kuralı vardır. Yani bu antlaşma kapsamında İngiltere’de vatandaşlık hakkı elde etmiş olanlar veya oturum hakkı kazanmış olanlara ilişkin uygulamalar herhangi bir şekilde kaldırılamaz yahut değiştirilemez

Vatandaşlık Alınabilir mi?

Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere’ye giriş yapan kişiler ilk etapta 1 sene devamında 3 sene olmak kaydıyla toplam 4 sene boyunca çalıştıktan sonra süresiz (Kalıcı) oturum için başvurabilirler. Bu süresiz oturumdan sonra kendi işini yapan kişiler için zorunluluk kalkar ve istedikleri bir işte çalışabilirler.

İngiltere’ye girişten 5 sene sonra ise vatandaşlık için başvuru yapabilirler ve İngiltere Pasaportu almaya hak kazanabilirler.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Bu vize türüne başvuru yapmak isteyenler herhangi bir İngiliz konsolosluğundan başvuru yapabilirler. Gerekli evrakları tamamlayan herkes İngiliz Büyükelçiliğinden, İngiliz Konsolosluğundan veya Vize Danışma Merkezleri aracılığı ile başvurularını yapmaları mümkün.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

 1. Kişinin İngiltere’de yapmak istediği işin niteliğini, işteki pozisyonunu detaylı ve anlaşılır bir şekilde anlattığı iş planı.
 2. Başvuran kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabildiğini gösteren gerçekçi ve gerekçeli olarak gösteren tahmini kazanç planı.
 3. Vizeye başvuruda yapılmak istenilen işin mesleki yeterlilik belgelerinin kopyaları ve orijinal belgeleri.
 4. Başvuru yapacak kişi bir iş satın almayı düşünüyorsa satın alınacak işin son 2 yıllık banka dökümleri.
 5. Başvuran kişinin yapacağı işi başka bir iş yapmadan finanse edebileceğini gösteren gerçekçi belge ve son 3 aylık banka hesap dökümü.

İstenilen belgelerin tamamı noter onaylı ve İngilizce olmalıdır. Aksi taktirde reddedilmek kaçınılmaz olur.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.