Yaşam

ProjectCat – Kaplanları Koruma Projesi

ProjectCat, WWF (World Wildlife Fund) ve Discovery Communications ortak yapımı olan, kaplanları ve doğal ortamlarını korumak amacıyla açılmış bir yardım kampanyasıdır.

Çeşitli yardım kampanyalarına imza atan Discovery Communication, bu sefer de kaplanları koruma projesi ile gündemde. WWF ile ortak hareket eden Discovery, zaman içerisinde kaplanların sayısındaki büyük azalmaya dikkat çekiyor. İnsanların yaptığı doğa katliamına dur demeyi amaçlayan kampanya, kaplanların sayısını tekrar yükseltmeyi hedeflemekte.

ProjectCat
ProjectCat

Kampanya sitesinden yapılan açıklamalarda da bu yardımın sadece kaplanları korumakla sınırlı olmadığı, bölgedeki vahşi yaşamın da koruma altına alınacağı belirtilmekte. Yapılan yardımların da nasıl işlem gördüğü şu şekilde sıralanmış;

  • Görevliler için ilave saha eğitimi ve yüksek teknolojili anti-haşere araçları da dâhil olmak üzere güvenlik önlemleri için geliştirilmiş kaynaklar
  • Kamera kapanı kurulumlarıyla kaplan nüfusunun izlenmesi ve değerlendirilmesi
  • Yaban hayatı hareketliliğinin bağlantısını artırmak için oluşturulan koridorların bakımı
  • Topluluk eğitimi ve katılımı yoluyla insan-yaban hayatı çatışmasını azaltmak için uygulama önlemleri

Ayrıca kaplanların neden bu kadar önemli olduğuna değinilen yazılarda çarpıcı detaylar da göze çarpıyor. Yaklaşık 70 – 80 yıl önce 100 bini aşkın kaplan sayısının şuan 4 bin civarlarında olduğu verilen bilgiler arasında. Her türlü sosyal platformda #ProjectCAT etiketi ile seslerini duyurmaya çalışan ekip, insanların desteklerini beklemekte. Bir çok kampanya ile adını duyduğumuz WWF de açtığı bağış bölümleri ile topladıkları paraları en etkili şekilde kullanmayı amaçlamakta.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi başlıklı makalemizde mercimek çorbası tarifi, Yemek Tarifleri ve yeşil mercimek çorbası nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün