Yaşam

Ehliyet Sınavı Yeni Dönemde Değişiyor

Ehliyet sahibi olmak için bir çok kişinin girdiği ehliyet sınavı na yeni düzenlemeler geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 2018 yılı itibari ile direksiyon uygulama sınavları tablet bilgisayar ile yapılmaya başlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, 2018 Ocak ayından itibaren Ankara’da uygulamaya konulacak pilot uygulamanın Türkiye geneline kademeli olarak yayılacağından bahsetti. Direksiyon uygulama sınavları için elektronik tablet kullanımına geçileceğini söyleyen Şamlıoğlu, “Bu sayede sınav komisyonları, değerlendirmelerini tablet bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirecek, adayların sınav başarı durumları elektronik ortamda ve anlık olarak merkezi modüle iletilmiş olacak” şeklinde konuştu.

Ehliyet Sınavı
Ehliyet Sınavı

Ayrıca bu düzenlemenin, uygulama sınavlarında kullanılan ve her aday için 3 nüsha olan kağıt form yükünü de hafifleteceğini söyleyen Şamlıoğlu, bu formların masraflarının da sürücü kursları üzerindeki masrafının kalkacağını, bu sayede fiyatların da düşeceğini söyledi.

2018 ile birlikte elektronik sınav salonlarını faaliyete sokacaklarını anlatan Şamlıoğlu, bu “e-sınav” salonlarının motorlu taşıtlar sürücü kursu yazılı sınavlarında da bilgisayar ortamında sınava girmeye olanak sağlayacağını söyledi. Bu sınavlarda da görsel olarak zengin soruları cevaplayan adayların sürüş sınavında da etkin bir şekilde gördüklerini uygulayabileceğini belirtti.

Türkiye’deki trafik eğitimlerinde ve sürüşü kursu başvurularında özellikle son 4 yılda kayda değer bir miktarda sıçrama yaşandığını belirten Şamlıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kapasite ve kalitesini arttırabilmek amacı ile yeni çalışmalarını son hızda sürdürdüklerini bildirdi.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi başlıklı makalemizde mercimek çorbası tarifi, Yemek Tarifleri ve yeşil mercimek çorbası nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün