Mobil

iPhone X Uygulama Kapatma

Apple tarafından piyasaya sürülen iPhone X modelinde ekran tuşu kaldırılmasıyla birlikte kullanıcılar uygulama kapatma konusunda bir takım sorunlarla karşılaştı.

Apple birçok uygulama arayüz kontrollerini ekranın üzerine taşıdı. Şirket bu durumda sorun çıkartacak olan uygulamalar için yeni bir sistem getiriyor. Kullanıcılar önceki iPhone modellerinde ekran tuşuna iki defa basarak kullanıcı arayüzünü açabiliyordu. Böylece uygulama resimlerini yukarı atarak arka planda çalışan uygulamalar hangi durumda olursa olsun kapatılabiliyordu. iPhone X modelinde arka planda çalışan uygulamaların kapatılması için birkaç adıma gereksinim duyuluyor.

iPhone X Uygulama Kapatma

Telefon kilidiniz açıkken ana ekran veya rastgele bir uygulama içerisindeyken parmağınızı ekranın altından yukarı doğru sürükleyin ve bekleyin. Karşınıza gelen uygulamaların bulunduğu pencerede, önceden açmış olduğunuz ve arka planda çalışmaya devam eden uygulamalar çıkacak. Kapatmak istediğiniz uygulamaya basılı tutun. Bir iki saniye sonra uygulamaların sol üstlerine kırmızı renk küçük eksi işareti gelecek. Kırmızı renkli eksi tuşuna bastığınızda arka planda çalışan veya önceden açık unuttuğunuz uygulamayı kapatabilirsiniz. Ayrıca bu ekrandaki uygulamaları yukarı doğru kaydırarak da kapatmaya zorlayabilirsiniz.

Normal şartlarda iOs işletim sistemi kullanan iPhone’larda uygulamaları zorla kapatmanın bir zorunluluğu yok. Arka plan uygulamalarının işlemci performansı veya tasarruf sağlamak için hiçbir etkisi bulunmuyor. Bunun sebebi burada gördüğünüz uygulamaların sürekli olarak çalışmamasıdır. Buna rağmen telefonun çok zorlandığı durumlarda telefonun günlük kullanım performansını veya kararlılığı üst düzeye çıkartmak için uygulamaları zorla kapatma işlemini uygulayabilirsiniz. Kullandığınız uygulamalarda karşılaştığınız çökme, donma, takılma, yanıt vermeme veya arka planda çalışmasını uygun görmediğiniz uygulamaların işlemlerine son vermek için zorla kapatma işlemini kullanabilirsiniz.

Arka plan uygulamalarının telefonunuzun pilini ne kadar etkilediğini görmek için Ayarlara girip Pil menüsüne tıklamanız yeterli olacaktır. Pil menüsüne tıkladığınızda telefona kurmuş olduğunuz uygulamalar, işletim sistemi ve hali hazırda arka planda çalışan uygulamaların pili ne kadar kullandığı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede arka planda çalışan ancak çok fazla pil tüketen uygulamaları kapatabilir pil ömrünü arttırabilirsiniz. Fakat işletim sistemi tarafından arka planda çalıştırılması zorunlu olan uygulamaları kapattığınızda bu uygulamalar sistem kararlılığı korumak için tekrardan açılacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.