Mobil

iPhone X Çentik Kaldırma

Apple tarafından üretilen akıllı telefon iPhone X geniş ekran gövde oranıyla dikkatleri üzerine çekti. iPhone X ile birlikte gelen bir özellik olan ekranın üst tarafına konumlandırılmış çentik üzerinde TrueDepth teknolojisine sahip öz çekim (selfie) kamerası bulunuyor. TrueDepth teknolojisi içerisinde nokta projektörü, kızılötesi kamera, ortam ışığı sensörü ve ışık projektörün gibi özellikleri bünyesinde bulunduruyor. Bu teknolojiler, kullanıcıların yüz haritalarını oluşturan iPhone X’in yeni güvenlik sistemi olan Face ID yüz tanıma özelliğine güç veriyor.

iPhone X Çentik Kaldırma

Telefona yeni bir hava katan çentik olayından pek haz duymayan kullanıcılar App Store içerisinden ücretsiz olarak 17 MB büyüklüğündeki Notcho uygulamasını indirerek bu problemi çözebilirler. Notcho, iPhone X için özel olarak hazırlanan duvar kağıdı uygulamasıdır. Notcho uygulamasına atmış olduğunuz resimler ekranın üst tarafındaki çentiği gizleyerek duvar kağıdı haline dönüştürülüyor. Bu sayede ekranın üst tarafında bulunan çentik gizlenerek ekran iPhone 8’e benzer bir şekil alıyor. Notcho uygulmasıyla sadece ana ekrandayken çentiği gizleyebileceğinizi belirtmekte fayda var. Yeni bir uygulama başlattığınız zaman çentik tekrardan belirgin hale geliyor.

iPhone X çentik kaldırma için kullanabileceğiniz bir diğer uygulama Notch Remover. App Store üzerinde 31 MB büyüklüğündeki Noth Remover uygulamasının diğerlerinden farkı 1 dolarlık bir ücrete sahip olması. 1 dolar karşılığında ekranın üst tarafında bulunan çentiğin görünürlüğünü azaltmanız mümkün. Başka bir uygulamaya geçiş yaptığınız zaman yukarıda bulunan çentik tekrardan geri geliyor. Şuan için çentikten tam olarak kurtulmak için yapabileceğiniz pek bir şey bulunmuyor. Yapabileceğiniz en iyi yöntem yeni bir iPhone modelinin çıkmasını beklemek veya farklı bir modele geçiş yapmaktır. Ancak gelen haberlere göre üretilecek yeni nesil iPhone modellerinde de bu çentik yer alacak. Çentikten nefret etmek yerine bu duruma ayak uydurmaya çalışmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.