Finans

Son Zamanların En Güvenli Yatırım Yolu: Bitcoin

Bitcoin Nedir?

Son zamanların en büyük yatırım yolu. 2016 yılının son 3. Çeyreğinde 8597 TL olan 1 bitcoin, an itibariyle 28.915 TL’ye varmıştır. Çok kazandırabilen bir yatırım aracı olmakla birlikte çokta riskli bir yatırım yoludur. Unutmayın ki kendi bitcoininizi üretmiyorsanız borsa şeklinde alıp satmak istiyorsanız bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim. Şu an yaşadığımız devirde kolay paranın ucunun kötü yollara çıktığını unutmamak gerekiyor.

Bitcoin’in Değeri Nasıl Belirleniyor?

Kesin bir bilgi olmamakla birlikte herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadığı için bitcoin karşılığını altın olarak sayabiliriz. Dünya’da çok az bulunması madenlerinin tükeniyor olması bitcoin’in değerinin artmasına neden oluyor. Bu gidişle de artışı duracak gibi değil.

Bitcoin Yasal mı?

Birçok kişinin aklını karıştıran yegâne sorulardan bir tanesidir bu soru. TCK’da şu anlık bu tür kripto paralar için çıkarılmış bir yasa yok. Yasal olup olmaması sizin kullanmanıza bağlı. Kriptolu (Şifreli) para birimi olması silah tüccarları olsun kaçakçılar olsun bu tür illegal işlerle uğraşan insanlar için bulunmaz hint kumaşıdır.

Piyasada Ne Kadar Bitcoin Bulunmaktadır?

2017 yılı itibariyle 16 milyon bitcoin piyasada bulunmakta ve aktif olarak kullanılmaktadır.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Bu tür kripto paraları birkaç yolla elde edebilirsiniz. İlk olarak normal para dönüştürme gibi parasını verip verdiğiniz para karşılığında bitcoin elde edebilirsiniz. İkinci yol biraz karışık olmakla birlikte biraz da şans işidir. Madencilik için çeşitli yolları vardır. İlk madencilik zamanlarında bilgisayar işlemcileriyle kazı işlemi yapılıyordu daha sonrasında GPU (Ekran Kartı) ile kazım işlemi yapılmaya devam edildi. Bu işin potansiyelini anlayan büyük firmalar ise sadece madencilik için tasarlanmış çeşitli makineler oluşturdular. Elektrik ve internet beslemesini verdiğiniz zaman dokunmanıza gerek kalmadan kendi kendine madenciliğe başlıyor.

Kripto Para Madenciliği Ne Kadar Devam Edecek?

Kripto paraların piyasaya ilk çıktığı zamanlarda ki madencilik zorluğu ile 2017 yılında ki madencilik zorluğu maalesef aynı seviyede değil. Bir dağ düşünün içerisinde belirli bir metal var. Eline kazmayı kapan kazmaya başlıyor ve bu senelerce devam ediyor. Bitcoin madenciliği de işte böyledir. Kazmaya başladığınız zaman makineniz bir maden havuzuna yönlendirilir ve çeşitli matematik işlemleri yapar. Matematik işlemlerini daha hızlı çözen makine bitcoin’i daha hızlı kapar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.