Oyun

Hearts Of Iron 4 Detaylı İncelemesi

Hearts of Iron 4 oyunu 2014 yılında duyuruldu ve 2015 yılının ilk çeyreğinde çıkacağı söyleniyordu. Ancak yapımcılar oyunun tam olarak istenilen düzeyde olmadığı kararına varıp oyunun çıkışını daha ileri bir tarihe ertelediler. Paradox Interactive tarafından geliştirilen Hearts of Iron serisinin 4. oyunu 6 Haziran 2016 tarihinde piyasaya sürüldü. Hearts of Iron 3’ün devamı olan oyun 2. Dünya Savaşı’nı konu alıyor.

Hearts of Iron 4 Detaylı İncelemesi

Oyunu başlattığımızda seçebileceğimiz 2 farklı senaryo ile karşılaşıyoruz. Bu senaryolardan ilki Rusya ve Çin ile savaşta olan Japonya’nın, iç savaşın daha yeni yeni son bulduğu İspanya ve Hitler’in bulunduğu Blitzkrieg. İkinci senaryo ise Japonya’nın çine yürümek için hazırlık yaptığı ve Hitler’in güçlenmeye yeni başladığı 2. Dünya Savaşı’nın başlarını yansıtan Gathering Storm.

Oynamak istediğiniz senaryo türünü seçtikten sonra kendinize bir ülke seçmeniz gerekiyor. Hearts of Iron 4 oyununda Fransa, Birleşmiş Milletler, Birleşik Krallık, Nazi Almanyası, İtalya, Japonya ve Sovyetler Birliği, Türkiye gibi farklı devletleri seçebiliyorsunuz. Seçtiğiniz ülkelerin birbirinden farklı olarak avantajlı ve dezavantajlı yönleri olduğunu unutmayın. Örneğin Japonya ile oynamak isterseniz kaliteli fabrikalara sahip oluyorsunuz. Almanya ile oynadığınız takdir de avantajlı olduğunuz taraf organizasyon aşaması olacaktır.

Seçtiğiniz ülkeler farklı National Focus değerlerine sahip. National Focus üzerinde gelişebilmek için en temel özellikten başlamanız gerekiyor. Araştırmak istediğiniz National Focus süreleri birbirinden farklılık göstermektedir. İster uzun dönemli ister kısa dönemli araştırmalar yapabilirsiniz. Belirlediğiniz National Focus ağacında bazı adımlara ulaşabilmek için oyunda yapmanız gereken görevler mevcut. Dünya tansiyonu %30 üzerinde olsun gibi… Bunlara ek olarak oynamak istediğiniz ülkenin insan gücü de çok önemli. Savaşlara katılırken mutlaka fazladan insan gücüne ihtiyacınız olacak. İnsan gücü dengesini koruyabilmek için askeri politikalarınızı oyunun seyrine göre değiştirmeniz gerekiyor.

Hearts of Iron 4 Araştırmaları

Her ülkenin araştırabileceği Kara Birlikleri, Deniz Birlikleri, Hava Birlikleri ve Üretim ile ilgili teknolojik gelişmeleri bulunuyor. Ülkelerin büyüklüğüne göre aynı anda araştırabileceğiniz teknolojik gelişme sayısı 2 ile 4 arasında değişmekte. Teknolojik gelişmelerin araştırılma süreleri de ülke büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor. Hearts of Iron 4 oyununda yapacağınız stratejiye göre bu araştırmaları bir düzene koymalısınız.

Hearts of Iron 4 Araştırmaları

Araştırma hızınızı arttırmak için geliştirmeniz gereken alan Üretim olacaktır. Bunun haricinde üretim bölümünde endüstri ve mühendislik yönünde araştırma yaparsanız sivil ve askeri fabrikaların daha hızlı ürün üretmesini ve çıktı sayısında artış sağlayabilirsiniz. Savaş durumunda askerlerinizden daha çok verim almak istiyorsanız doktrin ve kara birliklerinin teçhizatını güçlendirecek araştırmaları tamamlamanız gerekiyor.

Hearts of Iron 4 Kaynaklar

Hearts of Iron oyununun 4. serisinde ham maddeler büyük önem taşıyor. Çelik, krom, tungsten, alüminyum, kauçuk ve petrol gibi ham maddelerin ticaretini yapmalısınız. Sivil ve askeri fabrikalarında veya tersanelerde üreteceğiniz gemiler için bu ham maddelere ihtiyacınız olacak. Askeri fabrikalar yardımıyla ordu için kullanabileceğiniz ekipmanlar, savaş seyrini değiştirecek tanklar ve uçaklar üretebilirsiniz. Ayrıca önceden kurduğunuz sivil fabrikaları, askeri fabrikalar ile değiştirebiliyorsunuz tabi ki ufak bir bedel ödemek karşılığında.

Hearts of Iron 4 Asker Üretme

Ülkenizi yönetirken sizin savaş gücünüzü, üretim hızınızı arttırarak ülke gelişimi için yardımcı olacak hükümet, askeri ve araştırma olmak üzere 3’e ayrılan departmana sahip oluyorsunuz. Bu departmanları doğru bir şekilde yönlendirerek ülkenin gelişimini hızlandırabilirsiniz. Sadece ülke gelişiminde değil savaş alanındaki gücünüze de katkıda bulunabilirsiniz.

Hearts of Iron 4 Asker Üretme

Savaşlarda oluşturacağınız cepheler büyük önem arz ediyor. Savaş cephesine orduyu dağıtmak yerine tek bir bölgeye asker yığarsınız düşman ordusu o bölgeyi es geçip ülkenin yönetimini ele geçirebilir. Ordularınız cepheye geldiklerinde yorgun düşecekler. Ordu tüm cepheye yerleştikten sonra eğitmeyi unutmayın. Ürettiğiniz ilk askerler ilkseviye olarak gelirler ve cephede maksimum seviye 3 olurlar. İlk seviye askerlerin 3. seviyeye ulaşması için savaş mühimmatı ve insan gücü harcanır. Bu yüzden askerler 3. seviye olduktan sonra eğitimlerini durdurmanız gerekiyor. Savaş alanında daha çok tecrübe kazanıp seviyelerini yükseltebilirsiniz.

Savaş açacağınız bölgelere çok dikkat etmelisiniz. Başka ülkelerle ittifak halinde olan bir ülkeye savaş açarsanız tek cephede savaşmak yerine birçok cephede savaşa girmeniz gerekebilir ve daha fazla kaynak ile birlikte insan gücü kullanımınızda artış gösterir. İttifaklarınızdan yardım almadan savaş açtığınız ülkenin topraklarının tamamını alabilirsiniz. Savaşı kazanmak için ittifaklarınızın yardımına ihtiyaç duyuyorsanız kazandığınız toprakların bir bölümünü yardım aldığınız ittifak ülkeler ile paylaşıyorsunuz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. Hearts of Iron 4 DLC paketlerinide paylasirsaniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.