Eğitim

KYK Nedir?

Ülkemizde bulunan iki yüze yakın üniversitede, her yıl binlerce öğrenci eğitim görmekte ve yükseköğrenim faaliyetlerine devam etmektedirler. YÖK istatistiklerine göre 2016 – 2017 öğretim döneminde 7 milyondan fazla üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Bu sayı içerisinde 6 buçuk milyon devlet üniversitesinde okuyan öğrenci bulunmaktadır. Devlet üniversiteleri, Anadolu’nun birçok şehrinde kurulmuş olmalarının yanı sıra, bu okullara öğrenim görmeye gelen öğrenciler çoğu zaman aynı şehirde ikamet etmemekte ve ailelerinden ayrı bir yaşam sürdürmekle matuf kılınmaktadırlar. Bu da, kimi yönlerden öğrenciler için zor yaşam şartlarını beraberinde getirmektedir.

İlgili Başlıklar

KYK Neden Önemlidir?

Ülkemizde bulunan iki yüze yakın üniversitede, her yıl binlerce öğrenci eğitim görmekte ve yükseköğrenim faaliyetlerine devam etmektedirler. YÖK istatistiklerine göre 2016 – 2017 öğretim döneminde 7 milyondan fazla üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Bu sayı içerisinde 6 buçuk milyon devlet üniversitesinde okuyan öğrenci bulunmaktadır. Devlet üniversiteleri, Anadolu’nun birçok şehrinde kurulmuş olmalarının yanı sıra, bu okullara öğrenim görmeye gelen öğrenciler çoğu zaman aynı şehirde ikamet etmemekte ve ailelerinden ayrı bir yaşam sürdürmekle matuf kılınmaktadırlar. Bu da, kimi yönlerden öğrenciler için zor yaşam şartlarını beraberinde getirmektedir. Öğrencilerin barınma, yemek ve maddi ihtiyaçları doğrultusunda yükseköğrenimlerini de aksatmadan devam ettirebilmeleri için imkan sunan birçok özel kuruluş bulunmaktadır.

Bir devlet kuruluşu olarak KYK şeklinde hülâsa edilen Kredi ve Yurtlar Kurumu da, kamu hizmeti açısından bu minvalde kurulmuş bir tüzel kişiliktir. 22 Ağustos 1961 tarihinde 351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ile kurulan KYK, yükseköğrenim göre öğrencilere barınmaları için yurtlar, beslenmeleri için aş dağıtımları ve maddi ihtiyaçlarının karşılanması için de burslar veren bir kuruluştur. Son yapılan değişiklikle birlikte denetimi Sayıştay’a bağlanan Kredi ve Yurtlar Kurumu, her sene yeni eğitim ve öğretim yılı başlangıcında KYK kredi ve burs başvuruları ilânını açmaktadır. Bu ilan ile birlikte yurt başvurusunda da bulunabilen öğrencilere, kurum tarafından araştırılan maddî durumları neticesinde geri ödemeli kredi, burs ya da yurt imkanları sunulabilmektedir.

KYK Bursu Kaç TL?

2018 senesi ocak ayı burs ve kredi miktarları için öngörülen bedel lisans öğrencileri için 470 TL iken yüksek lisans öğrencileri için 850 TL ve doktora yapan öğrenciler için de 1410 TL olarak düşünülmektedir. Genelde ekim ayı içerisinde açılan başvurular E-Devlet üzerinden yapılmakta ve sonuçları, KYK tarafından kasım ayında duyurulmaktadır. Eğer burs almaya hak kazanırsanız, belli şartlar dahilinde öğrenim süreniz boyunca karşılıksız olarak KYS bursu edinirsiniz. Geri ödemeli KYK kredisi ise, mezun olduktan iki sene sonra taksit taksit ödemeye başlayacağınız devlet kredisini ifâde etmektedir. KYK tarafından dağıtılan burs ve krediler için Ziraat Bankası’nın kullanıldığını hatırlatmakta fayda var.

Bir önceki yazımız olan Açıköğretim Üniversiteleri başlıklı makalemizde açıköğretim fakülteleri, açıköğretim nedir ve AÖF nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün