Eğitim

Açıköğretim Üniversiteleri

Açıköğretim, temel olarak öğrencinin üniversiteye doğrudan katılımıyla değil, muhtelif materyaller (kitap, film, kaset vb.) vasıtasıyla eğitim gördüğü bir öğretim türüdür. Bu öğretim türünde sınavlar farklı okul ya da eğitim birimlerinde yapılmakta ve öğrenim süresini başarıyla tamamlayanlar ön lisans ya da lisans diplomalarına sâhip olabilmektedirler. Örgün öğretim diplomaları ile aynı hakları haiz olan açıköğretim mezunları, ülkemizde hâlâ daha en popüler üniversite yolu olarak görünmektedir.

Günümüzde iki milyona yakın açıköğretim öğrencisi bulunmaktadır. Temelleri, 6 Kasım 1981 tarih ve 2547 Sayılı Türk Yükseköğretimini Yeniden Düzenleyen Kanun ile atılmış olan açıköğretim üniversiteleri, yakın tarihe kadar sâdece Eskişehir’de mukim Anadolu Üniversitesi tarafından îfâ edilmekteydi. Ancak ihtiyacın gelişmesi ve farklı öğretim metotlarının denenmeye başlanması gibi sebeplerden ötürü açıköğretim sistemleştirildi.

İlgili Başlıklar

Türkiye’de Açıköğretim

Uzaktan öğretim de geliştirilerek, Anadolu Üniversitesi AÖF dışında kimi üniversitelerin bünyesinde açıköğretim fakülteleri açılmaya başlandı. Bu furyaya dâhil edebileceğimiz ilk unsur; İstanbul Üniversitesi’nin Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF)’dir. 2009 yılında uzakten eğitim olarak öğretime başlayan AUZEF, 2011 yılında gelindiğinde açıköğretim öğrencilerini de bünyesine kabul etmeye başlamıştır. Fakülte kapsamında kırka yakın program bulunmaktadır. Bu bakımdan, AÖF Anadolu Üniversitesi dışında program bakımından en zengin üniversite sayılmaktadır.

Açıköğretim Fakültesi furyasına katılan bir diğer üniversite de, Erzurum Atatürk Üniversitesi’dir. Erzurum AÖF, 02.06.2010 tarihinde yayınlanan Resmî Gazete ile kurulmuş ve günümüzde otuzdan fazla programa ev sâhipliği yapmaktadır.

Anadolu Üniversitesi AÖF, bahsettiğimiz diğer üniversitelere nazaran açıköğretim sisteminde daha ehil bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Altmışa yakın programı ve sınavların uygulanış biçimi gibi operasyonel kriterleri de diğerlerinden daha iyi bir konumda olan Açıköğretim Fakültesi’nde, her geçen yıl farklı programlar açılmaktadır. Güncel olarak 32. yıllık AÖF deneyimi olan Anadolu Üniversitesi; bir milyon dört yüz bin öğrenciye sâhipken, 2 milyon 200 bin mezuna ulaşmış durumdadır. Ayrıca teknolojik altyapısı ve eğitim materyalleri bakımından da, İstanbul Üniversitesi AUZEF ve Atatürk Üniversitesi AÖF’ten daha yetkin konumda olduğunu kanıtlamıştır. Anadolu Üniversitesi’nin gerçekleştirmiş olduğu bir diğer yenilik de, başka KKTC olmak üzere Azerbaycan ve kimi Avrupa ülkesindeki Türklere de eğitim hizmeti vermektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün