Dizi & Film

Sherlock Holmes Tarzı Diziler

Kendisini kitapları, çizgi romanları ve filmleri ile tanıdığımız Sherlock Holmes, dünya üzerinde bir çok kişi tarafından bilinen ve sevilen karakterlerden bir tanesi. Bu yüzden bir çok kişi Sherlock Holmes tarzı diziler arıyor.

Sherlock kadar benzersiz bir tarza sahip olmasa da sizlerle bir kaç benzer diziyi paylaşmak istedik.

Elementary

Elementary Dizisi
Sherlock Holmes uyarlamalarından bir tanesi olan Elementary, sizleri ilginç değişiklikler ile şaşırtacak.

Elementary bir çok Sherlock Holmes hayranını ikiye bölen bir dizi. Çünkü dizi Sherlock uyarlaması. Fakat oldukça ilginç değişiklikler var. Hayranları ikiye bölmesinin sebepleri de bu değişiklikler.. Hikayenin ana karakterlerinden biri olan  John Watson bu uyarlamada bayan bir karakter. Doktor rolünü oynayan karakterin adı ise Joan Watson olarak değiştirilmiş. Mycroft ise dizide çok önemli bir parlamento yetkilisi değil, kendisi restoran sahibi bir kişi.

2012 yılında yayın hayatına giren dizide karakterimiz New York Polis Departmanı (NYPD) danışman olarak işe başlar ve bu şekilde yeni maceralara atılır.

Monk

Monk Dizisi
Ülkemizde Galip Derviş olarak uyarlanan bu dizi sizlere uzun süre keyifli vakit geçirtebilir.

Ülkemizde de Galip Derviş şeklinde uyarlanan Monk dizisi, bir çok dizi sever tarafından oldukça beğenilmiştir.2002 – 2009 yılları arasında yayınlanan dizide Adrian Monk’un hayatı anlatılmaktadır. Adrian; obsesif kompülsif bozukluk hastalığı olan birisidir. Cinayetleri ve diğer olayları oldukça farklı bir şekilde çözme yöntemi vardır. Onu bu konuda yetenekli yapan ise karısının öldürülmesidir. Çünkü Adrian Monk karısının davasını yıllar yıllar geçmesine rağmen halen çözememiştir.

Forever

Forever Dizisi
Dr. Henry Morgan, üzerindeki ölümsüzlük lanetini kaldırmak için her şeyi denemektedir..

Paylaşmak ile paylaşmamak arasında kaldığımız bir dizidir. Belki de Sherlock kadar benzersiz bir hikayeye sahip olsa da sadece 1 sezon yayında kalmış daha sonra ise reyting kurbanı olmuştur. Milyonlarca hayranı tarafından diziyi geri döndürme çabaları ise başarılı olamamıştır. 2014 yılında yayınlanan Forever, mükemmel bir zekaya sahip Dr. Henry Morgan ve onun ölümsüzlük laneti üzerinedir. Henry kendisini öldürmek için bir yol ararken bu sayede kendini bilim alanında inanılmaz derecede geliştirmiştir. Fakat ölmeyi başaramadığı için her zaman yeni yollar aramaya devam edecektir.

İlgili Başlıklar

The Mentalist

The Mentalist
The Mentalist, Sherlock benzeri diziler arasında sizi en çok eğlendirecek olan dizidir.

Listemizde bulunan en güzel dizilerden bir tanesi. Polisiye, suç, drama… Hepsini bir arada bulabileceğiniz benzersiz bir yapım. Yabancı dizi izleyicilerinin çok fazla bilmediği, bittikten yıllar yıllar sonra ismini duyuran The Mentalist 2008 ve 2015 yılları arasında yayınlanmıştır. Patrick Jane karısını öldüren ünlü seri katil Red John’u yakalamak için polis departmanında yardımcı danışman olarak işe başlar. Simon Baker tarafından oynanan bu rol gerçekten muazzam diyebiliriz. Zaten kendisi de bu rol sonrasında altın küreye aday gösterilmiştir.

Sherlock Holmes tarzında diziler arıyorsanız belki de The Mentalist bunlar arasında en iyilerden biridir.

Dexter

Dexter Dizisi
Dünyanın en tatlı psikopat seri katili Dexter.

Dünyanın en sevimli seri katili Dexter, özel yeteneklerini ve zekasını suçluları öldürmek için kullanıyor. Tam olarak Sherlock Holmes tarzı diyemesek bile bu dizi gerçekten polisiye – suç tarzında izlenmesi gereken baş yapıtlardan bir tanesi. Adli tıpta çalışmakta olan Dexter, bu meslekten edindiği yeteneği suçluları iz bırakmadan öldürmek için kullanır. Ayrıca çalıştığı iş ona eşsiz bir bilgi sunmakta ve kendini kamufle etmesine yardımcı olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan En iyi Bilim Kurgu Filmleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün