Dizi & Film

En iyi Bilim Kurgu Filmleri

Teknoloji ve bilimin sınırlarını zorlayan filmlerden hoşlananların mutlaka izlemesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri sizler için sıraladık.[spacing size=”1″]

En iyi Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu severler tarafından çok sevilen ve üzerinden uzun bir zaman geçse dahi tekrardan izlenecek en iyi bilim kurgu filmleri ve bu filmlerin konularına göz atabilirsiniz.

Yıldızlararası (Interstellar) IMDb Puanı 8.6

Interstellar7 Kasım 2014 tarihinde bilim kurgu alanında vizyona giren filmin yönetmenliğini Christopher Nolan yapmıştır. Film 2015 yılında gerçekleştirilen Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Görsel Efekt alanında Oscar ödülü kazanmıştır. Bunun haricinde En İyi Film Müziği, En İyi Ses Tasarımı, En İyi Prodüksiyon Dizaynı ve En İyi Ses Miksajı alanlarında verilecek olan ödüllere aday olarak gösterilmişti. Insterstellar filmi En İyi Görsel Efekt alanında BAFTA Ödülüne de sahip.

[spacing size=”1″]

Interstellar Filmi Konusu

Yakın gelecekte yaşayan önceden pilotluk ve bilim mühendisliği yapmış Cooper, oğlu Tom ve kızı Murph ile birlikte bir çiftlik arazisine inşa edilmiş evde yaşamlarını sürdürmektedir. Cooper’ın ailesiyle birlikte yaşadığı evin yakınlarında bulunan NASA üssü, Cooper’ın pilotluk konusundaki tecrübesi ve bilimsel konulara duyduğu ilgiden ötürü Cooper ve birkaç bilim adamıyla birlikte cesaret isteyen bir görevde bulunması için iletişime geçerler. Bu görev, toplanan ekiple birlikte uzaydaki solucan deliğinden geçmeleri ve yıldızlararası seyahat yaparak üzerinde yaşanabilecek başka gezegenler arayışına girmeleridir.

Geliş (Arrival) IMDb Puanı 8.0

Arrival10 Ekim 2016 tarihinde vizyona giren bilim kurgu filmi Ted Chiang tarafından yazılan Story of Your Life isimli kısa hikayeden uyarlanmıştır. Filmin Yönetmenliğini Denis Villeneuve yapmıştır. Arrival filmi 2017 BAFTA En İyi Ses Ödülü, 2017 En İyi Ses Kurgusu Oscar’ı, 2017 Hugo En İyi Uzun Biçim Dramatik Sunum Ödülü gibi birçok ödüle layık görülmüştür.

[spacing size=”1″]

Arrival Filmi Konusu

Bir anda dünyada beliren uzay gemileri ortalığı ayağa kaldırır. İnsanlar dünyaya geliş amaçlarının ne olduğunu bilmedikleri uzaylılarla iletişim kurmak için çeşitli yollar ararlar. Dünyaya gelen uzaylılarla konuşması için Dr. Loise Banks ve doktora yardım etmesi için fizikçi lan Donnelly çağırılır. Seçilen bu ikilinin en önemli görevleri gelen uzaylıların barışçıl mı yoksa işgalci mi olduğu konusunu açıklığa kavuşturmaktır. Ordunun ne olduğu bilinmeyen uzaylı varlıklara karşı saldırma eğiliminde bulunması işleri bir hayli zorlaştıracaktır.

Marslı (The Martian) IMDb Puanı 8.0

Marslı2 Ekim 2015 tarihinde seyircilerle buluşmuştur. Filmin yönetmen kadrosunda Ridley Scott ve Lizzie Pritchard bulunmaktadır. Marslı 2016 yılında düzenlenmiş olan Akademi Ödüllerinde En İyi Ses Kurgusu, En İyi Film, En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Ses Miksajı, En İyi Görsel Efekt alanlarında Oscar adayı oldu. Marslı Filmi Golden Globes ödüllerinde En İyi Film alanında ödül kazandı.

[spacing size=”1″]

Marslı Filmi Konusu

Marsa yerleşik hayat kurma görevi sırasında Astronot Mark Watney yaşanan şiddetli fırtına sonrasında kıyafetindeki sensörler hasar görerek mürettebatına herhangi bir sinyal gönderemez duruma gelmiştir. Sinyal alamayan mürettebat onun öldüğünü düşünerek gezegen ayrılmışlardır. Astronot Mark Watney bu kazanın ardından hayatta kalmayı başarmıştır ancak mürettebatıyla geldikleri yabancı gezegende tek başına kalmıştır. Onu kurtarmak için gönderilen ekibin en erken 3 yıl içerisinde kendisine gelebileceğini bilmektedir. Geriye kalan yetersiz malzeme ve ekipmanla yaşamını sürdürebilmesi için zekasına başvurmak zorundadır. Tüm bu aksiliklerin yanı sıra bozulmuş aletleri tamir ederek Dünya’ya onun hayatta olduğunu belirten sinyaller yollamak durumundadır. Mark Watney’in mürettebatı onu geride bırakmamak adına çok riskli bir karar alarak imkansız gözüken kurtarma görevi yapmak için geri dönerler.

Labirent: Ölümcül Kaçış (The Maze Runner) IMDb Puanı 6.8

The Maze Runner Konusu2009 yılında James Dashner’ın yazdığı aynı isimli romandan uyarlanan ve yönetmenliği Wes Ball tarafından yapılan bilim kurgu filmi 11 Eylül 2014 tarihinde vizyona girmiştir. Film 2015 MTV Film Ödüllerinde En iyi Dövüş Sahnesi, En İyi Çıkış Yapan Oyuncu ve En İyi Kahraman alanında ödül kazanmıştır.

[spacing size=”1″]

Labirent: Ölümcül Kaçış Konusu

Etrafı yüksek duvarlarla çevrili bir alan içerisine bırakılan Thomas, ondan önce oraya bırakılan diğer erkek çocuklar gibi kendi adı dışında hiçbir şey hatırlamamaktadır. Bırakıldıktan sonra tek öğrendiği şey etraflarında bulunan duvarların sabah belirli bir saatte açıldığı ve akşamları tekrardan kapandığıdır. Orada yaşayan diğer erkek çocuklar oradan herhangi bir kaçışın mümkün olmadığı düşüncesindedirler. Thomas oradan bir kaçış yolu bulabileceğini düşünmektedir ancak bunu yapabilmesi için aklının içindeki sırları açıklığa ulaştırması gerekecektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.